Při obnově domu zřejmě naletěli podvodníkovi

Manželé Mojmír a Monika před několika lety koupili ve Znojmě rodinný domek, který je téměř památkou. Byl postaven kvalitně před více než sto lety, ale v průběhu let se na něm podepsaly zásahy bývalých majitelů. Manželé se proto rozhodli pro jeho kompletní obnovu. „Zajímám se a ráda čtu o regionální historii. Z jedné publikace o Znojmě jsem zjistila, která firma opravovala v 90 letech radniční věž. Řekla jsem si, že určitě bude solidní, když jí byla svěřena oprava tak významné památky jakou je věž radnice. Kontaktovali jsme jejího majitele a dohodli se s ním na rekonstrukci našeho domu,“ popsala paní Monika osudové rozhodnutí. Část peněz měli našetřeno, z banky si půjčili 800 tisíc korun. Firma měla udělat novou fasádu, koupelnu, vodoinstalace, vnitřní omítky, podlahy a zateplit podkroví, kde měl vzniknout i sprchový kout. Zavázala se, že se vším bude hotová do konce roku 2022. 


Její majitel požadoval zálohy, poprvé 220 tisíc korun, následující den požadoval 20 tisíc, pak 250 tisíc. Manželé mu předem vyplatili celkem devět záloh ve výši 1 210 000 korun. Peníze mu posílali nejen na jeho účet, ale jak si přál, i na účet jeho manželky, která vedla ve firmě účetnictví. V listopadu téhož roku jim předložil takzvané dílčí vyúčtování. Bylo jim divné, že v něm například za řezivo, sádrokartony, minerální vatu nebo spojovací materiál, který na rekonstrukci domu nikdy nedodal, si naúčtoval stotisícové částky. Další naúčtovaná položka – 238 tisíc korun, se týkala nákupu stavebního materiálu. Manželé se dotazem v obchodě se stavebninami dozvěděli, že dotyčná stavební firma u nich nic nenakoupila. Další zálohu mu už nedali. „Jediné, co stihl v našem rodinném domě udělat, bylo oklepání omítek, odstranění izolace a nahrubo z betonu postavit schodiště do patra,“ popsala paní Monika.


V dokladech se hrabat nebude

Stavební firma termín opravy nedodržela. Manželé si v lednu 2023 vyžádali schůzku s jejím majitelem a ten je v neděli pozval do své kanceláře. Chtěli, aby jim předložil doklady za nakoupený materiál a odvedené stavební práce. „On přitom ukázal rukou na fascikly a řekl, že je svátek a že se přeci v tento den v tom nebude hrabat. Také nám řekl, že se prý právě stěhuje do jiného bytu. Ještě do jara 2023 jsme mu nechali termín na dokončení oprav, protože nás stále ujišťoval, že všechny práce má domluvené a že řemeslníci už mají zaplacenou zálohu. Shodou okolností na jednoho z nich jsme u našeho domu narazili, kde ho sháněl, protože mu dlužil 50 tisíc korun,“ uvedla paní Monika. Podotkla, že takových řemeslníků, kterým za práci nezaplatil, je víc. Když se ani po tomto termínu stále nic nedělo, manželům došla trpělivost a začali jednat. Obrátili se na znalce v oboru stavitelství, který po prohlídce domu předběžně odhadl, že na něm nebyly provedeny práce nejméně za 800 tisíc korun. Kontaktovali advokátní kancelář, která vloni v srpnu podala trestní oznámení na státní zastupitelství. Celou kauzou se od loňského podzimu pro podezření z trestných činů podvodu a zpronevěry zabývá kriminální policie.


Skutečnost je jako zlý sen

Manželům zbyly oči pro pláč. Dům je stále neobyvatelný, nemohou se do něj přestěhovat z pronajatého bytu, za který platí měsíčně 15 tisíc korun. K tomu splácí půjčku bance, což představuje měsíčně 14 tisíc korun. „Manžel má přes sedmdesát let a celou situaci nese velmi těžce. Kromě bytu jsme si pronajali i garáž, ve které máme složené věci a nábytek. Náš hodný soused nám jako sklad pronajal jednu místnost,“ přibližuje současnou situaci paní Monika, které vše připadá jako ve zlém snu. S odstupem doby, po všech urgencích a jednáních s majitelem stavební firmy, jí došlo, že on vlastně hovořil sám o sobě, když jí jednou s bezelstným pohledem přímo do očí jí řekl: „Paní …., ten svět je úplně zvrácenej, kdyby to šlo jako v Rakousku … tady nemůžete nikomu věřit.


Pověst slušného podnikatele je pryč

„Majitel stavební firmy začal podnikat v devadesátých letech a snažil se vybudovat status slušného člověka a podnikatele, ale opak je pravdou. Ten se díky jeho neférovým a podvodným praktikám bortí, není-li již zcela zbořen,“ myslí si paní Monika. Poznamenala, že podle slov řemeslníků, které jí majitel stavební firmy doporučil shánět na dokončení oprav jejich domu, kvůli jeho platební neschopnosti u něj už nikdo nechce pracovat. Manželé Monika a Mojmír znají jména a příjmení dalších osob, které uvedená stavební firma obrala o nemalé částky, a údajně v tom pokračuje. Jak informovali, někteří podvedení se jim sami hlásí jako svědci. Paní Monika se rovněž obrátila na Finanční úřad Jihomoravského kraje – Finanční správu, pro podezření z daňových úniků, protože zálohy, které manželé majiteli stavební firmy předali, na opravu domu nepoužil, tedy je nezdanil. Manželé jsou rozhodnutí obrátit se na příslušná ministerstva a využít k nápravě všech dostupných prostředků. Jak říkají, jsou už oba v důchodu, a to se čas počítá jinak.


Poznámka: Jména manželů byla na jejich přání změněna. Redakce Znojemského týdne jejich totožnost zná.

REKLAMA