Pamětníci vzpomínali na koukalovské vinobraní

Zhruba tři desítky aktérů původního koukalovského vinobraní se na sklonku května sešlo v restauraci Bristol, kde společně zavzpomínali na začátky Znojemského historického vinobraní v šedesátých letech, jehož byli aktivními účastníky.


Bývalí rytíři i dvorní dámy už měli nějaké ty vrásky navíc, ale při vzpomínkách nad dávným představením, které Znojmu záviděla celá republika, se jim opět rozzářily oči. Vesměs se přitom shodli, že tehdejší vinobraní bylo více záležitostí Znojmáků než dnes. „Účinkující byli tak z devadesáti procent Znojmáci, kteří se přípravě věnovali ve svém volném čase i na úkor svých rodin. Často to dělali zadarmo, a pokud už dostali nějakou odměnu, stejně ji investovali do vybavení, které tehdy muselo mít jednotný ráz, který odpovídal historické době. Dnes je historický průvod sestavuje ze skupin, které přijedou z celé republiky stylem, když už jste tady, tak půjdete v průvodu,“ zaznělo na setkání. Toho se zúčastnil i syn zakladatele a autora scénáře vinobraní Františka Koukala, Jiří, který přinesl i kroniku vinobraní, která počátky této akce mapuje. Mnozí z účastníků setkání se na fotografiích poznávali a přidávali k nim různé historky.


Třeba o tom, jak se po vystoupení zbrojnoši vlastně měnili v pořadatele a suplovali práci policie, když třeba vyváděli za historické brány opilá individua, která vyvolávala incidenty. Setkání se zúčastnila také Marta Karásková, jejíž Agentura M + G se v letech 1997 – 2000, kdy byla oslovena, aby organizovala historický program znojemského vinobraní, vrátila k původnímu koukalovskému duchu, ale posléze jí už nebyla smlouva obnovena.

REKLAMA