Oprava radniční věže se protáhne do zimy

(FOTO: město Znojmo) Za „svou“ vzala téměř stovka lidí a firem obnovu jedné z dominant města Znojma. Na renovaci radniční věže věnovali jako sponzorský dar více než 240 tisíc korun. Řemeslníci na této památce opravují krov, ochoz a pokládají novou střešní krytinu. Nyní se sondují omítky na ciferníku hodin, které projdou kompletní renovací, včetně pozlacení ručiček.


K nejnutnější obnově věže radnice došlo před třiceti lety. Ta současná je mnohem komplexnější a citlivější. „Odborníci a památkáři posuzují každý jednotlivý prvek krovu samostatně a podle jeho stavu a stáří se volí nejvhodnější řešení. Jako krytina střechy je použit speciální měděný plech s patinou, který byl přivezen z Finska. Kdyby se použil klasický měděný plech, první rok by střecha věže zářila. Zelenou patinu, na kterou jsme zvyklí, by získala až po několika letech. Proto se také zástupci města a památkáři radili se Správou Pražského hradu, kde tento problém řešili při rekonstrukci Letohrádku královny Anny a zastřešení boční kaple chrámu svatého Víta. Právě tam dostali kontakt na jedinou firmu v Evropě, která měděný plech s patinou dodává,“ přibližuje Denisa Mandátová z odboru vnějších vztahů města Znojma.


Oprava radniční věže začala vloni v květnu a má být dokončena letos v říjnu, což ale zřejmě nebude dodrženo. Město právě jedná s firmou, která rekonstrukci provádí, o prodloužení, pravděpodobně až do příštího roku. „Prvním důvodem pro posunutí termínu je počasí. Na věži nelze pracovat v zimě za mrazivých dnů a pak také při silnějším větru. A takových větrných dnů bylo letos opravdu hodně. Tím druhým je fakt, že se vyměňuje více prvků, než se předpokládalo. Postupně se odkrývají nové části věže a zjišťuje se tak aktuální stav, který nebylo možné předem zcela odhadnout,“ vyjmenovala Mandátová.
Rozpočet na opravu vychází kolem 30 milionů korun. Město chystá v prvním patře věže novinku, expozici věnovanou historii a současnosti radniční věže.

REKLAMA