Pro čerstvý chleba, rohlíky, mléčné výrobky a další základní potraviny i drogerii chodí lidé do prodejen v malých obcích Znojemska a Moravskokrumlovska. Řada seniorů a maminek na mateřské dovolené tam ani jinou možnost nemá. Nákupy ve větších městech stojí čas a prodražuje je doprava. Obchody na vesnici plní i úlohu „společenského centra“, kde si místní rádi popovídají. Také ne všem vyhovuje internetový obchod s dovážkou k domu.
Provozování obchodu na malé obci je ale finančně náročné. Kraj proto již několik let vypisuje výzvu „Podpora venkovských prodejen Jihomoravského kraje“. V rámci ní může na obchod v obci do 750 obyvatel poskytnout až 100 tisícovou dotaci s tím, že stejnou částku dá i obec. Peníze je možné utratit například na zaplacení energií, mezd nebo na vybavení prodejny. Mezi 82 vloni takto podpořenými prodejnami, ať již obecními nebo soukromými, bylo 33 z našeho regionu. Kraj tento dotační program vypsal i letos, obce se mohou hlásit od pondělí 12. února do pátku 1. března. O výši přidělené dotace rozhoduje mimo jiné například délka otevírací doby, sortiment či doplňkové služby obchodu. Kritériem je i velikost obce, čím je menší, tím větší šanci má na získání vyšší dotace.
Finance na mrazák, lednici i regál
Venkovské prodejny bývají často v nemovitostech obce jako třeba v Újezdu na Moravskokrumlovsku. Obchod tam mají ve stejné budově jako obecní úřad a klubovnu. Je otevřen tři dny v týdnu a provozuje ho soukromník. „Jsme malá obec s 85 obyvateli, a abychom prodejnu udrželi, využíváme program ‚Podpora venkovských prodejen Jihomoravského kraje‘. Loňskou 90 tisícovou dotaci z kraje a od obce využil soukromý provozovatel na nákup nového vybavení, mrazničky, ledničky, kráječe, regálu a na úhradu elektřiny a plynu. Letos budeme žádat také, ale na zastupitelstvu se teprve domluvíme na výši požadované částky,“ informuje starostka Újezda Lenka Kozdasová.
Dotace pomáhá zaplatit energie
Prostory obchodu v Přeskačích pronajala obec soukromníkovi. Vzhledem k velikosti obce se 103 obyvateli tam není moc velký obrat. „V zájmu zachování prodeje základních potravin a smíšeného zboží se zastupitelé rozhodli hradit energie v této budově z vlastního rozpočtu. Vloni výdaje na energie představovaly přes 77 tisíc korun a polovinu z nich hradila právě dotace Jihomoravského kraje. Této podpory si opravdu velmi vážíme. Je to jedna z dotací, která má bezprostřední dopad na naše občany. Zvláště pro starší lidi je obtížné cestovat mimo Přeskače pro běžné nákupy. O krytí poloviny nákladů za energie budeme proto žádat i v letošním roce. Částku ještě nemáme propočítanou, ale bude opět vycházet z předpokládaných nákladů na energie,“ přiblížila Anna Němcová z obecního úřadu v Přeskačích.
Šafov a Podmýčemají svoje prodejny
Tyto dvě vesnice na Vranovsku jsou jedny z mála, které provozují vlastní obchod ve svých budovách. V Šafově je obecní prodejna smíšeného zboží již deset let. Nakupují v ní jak místní, tak obyvatelé z okolních vesnic a v létě i projíždějící rekreanti. „Od Jihomoravského kraje jsme v minulém roce obdrželi 100 tisícovou dotaci s tím, že dalších 100 tisíc korun jsme podle pravidel dotačního programu dorovnali. Peníze jsme využili na mzdu prodavačky. Letos bychom rádi dostali na její plat stejnou částku,“ sdělila starostka Šafova Radka Valášková.
O stejný typ dotace požádaly Jihomoravský kraj vloni i Podmyče. Jak potvrdil starosta této obce Radek Virgler, na mzdu prodavačky žádali a dostali 70 tisíc korun. Obec se podílela dalšími 70 tisíci korunami z vlastních zdrojů. Letos budou žádat o stejnou částku a použijí ji na stejný účel jako v minulém roce.