Na Přímce se uskutečnila soutěž Barista Přímka Cup 2023 junior

Baristickou soutěž, která se konala v poslední únorový čtvrtek, pořádala Střední škola na přímětické ulici poprvé. Do Znojma se sjelo celkem sedm soutěžních škol, ovšem bez pochyby nejdále to měla škola ze slovenského Liptovského Mikuláše. Dalšími účastníky byly školy ze Žatce, Žďáru nad Sázavou, Slavkova u Brna, Prahy Klánovice, Dvořákové ze Znojma a domácí škola Přímka. Odborná porota vybírala vítěze celkem z devíti soutěžících z gastronomických oborů: Hotelnictví a Kuchař-číšník.


Úkolem soutěžících bylo v časovém limitu 20 minut připravit 12 kávových nápojů, z toho 4 espressa, 4 cappuccina a 4 volné nápoje se zaměřením na výběrovou kávu. Hodnotila se technická příprava kávy u kávovaru, dále její chuť a vzhled, servis a kreativita celkového nápoje. Dalším kritériem hodnocení byla komunikace soutěžících při přípravě kávových nápojů. Všichni soutěžící byli šikovní, a to se odrazilo i na celkovém výsledku soutěže. Mezi dosaženými body soutěžících nebyl příliš velký rozdíl. Odborná porota určila prvních šest míst, v rukávu měla ještě nachystanou odměnu za nejlepší volný nápoj a sympaťáka poroty. První místo obsadila Nikola Jirsová ze Středního odborného učiliště a střední odborné školy SČMSD, Žatec, s.r.o. Na druhém místě se umístil domácí soutěžící Zdeněk Pojer z oboru Hotelnictví a turismus ze Středního odborného učiliště a střední odborné školy SČMSD, Znojmo, s.r.o. Třetí příčku obsadil Alexis Kimbembe ze Střední školy hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, Klánovice, s.r.o. Krásné čtvrté místo obsadila Vanesa Ďuráčová žákyně 3. ročníku oboru Kuchař – číšník ze Středního odborného učiliště a střední odborné školy SČMSD, Znojmo, s.r.o.


Poděkování patří především všem sponzorům, kteří přispěli k tomu, aby si každý soutěžící mohl odnést nějakou maličkost jako upomínku na tento soutěžní den. Mezi sponzory baristické soutěže patří SOU a SOŠ Přímětická, Znojmo, Tiskárna Kuchařovice, Varga, ZoNet Znojmo, kavárna Balance, vinařství Hort a Znojemská Beseda. Poděkování patří také všem účastníkům a jejich učitelům za skvělou přípravu na soutěž a také žákům 3. ročníku z oboru Hotelnictví a turismu za profesionální přípravu celé soutěže.

Věra Kuchařová a Renata Balíková

REKLAMA