Na co ten spěch? Opozici vadí koupě hasičárny

Rychlost, s jakou šestnáct zastupitelů rozhodlo o koupi bývalé stanice hasičského záchranného sboru, se nelíbí ostatním členům tohoto sboru. Nejtěsnější možný poměr, díky kterému pět let opuštěný areál za 36 milionů město koupilo, svědčí o tom, že tento krok rozhodně neměl obecnou podporu napříč stranami, jako to bylo třeba v případě koupě tzv. Domečku, na kterém se shodli všichni. I koupě České pošty na Horním náměstí měla dvoutřetinovou podporu zastupitelů.


Právě tyto dva nákupy měly vyřešit problém se stěhováním městských úředníků z budovy Policie ČR, ke kterému má dojít za dva roky. Argumentovalo se tehdy tím, že se tak všechna úřední místa radnice přiblíží do docházkové vzdálenosti. Koupě hasičárny na Pražské jde ale proti tomuto záměru. A nejen to. Na rozdíl od budovy České pošty bývalá stanice HZS sloužila úplně jinému účelu, než je úřad, čemuž odpovídají i dispozice. „Měli jsme čas do 7. dubna. Nepochopil jsem ten spěch, se kterým se o koupi rozhodlo. Navrhovali jsme uspořádat veřejné projednání s občany a nějakou rychlou anketu na toto téma, případně vypracování porovnávací studie o vhodnosti záměru přestěhovat agendu městského úřadu do areálu bývalé hasičárny. Nedělám si iluzi, že by se vyjádřilo osmdesát procent občanů, ale zeptat jsme se jich měli. Zvláště, když od současného vedení radnice pořád slyšíme, jak budou do rozhodování zapojovat občany. Ale s návrhem na veřejné projednání jsme neuspěli a rozdílem jednoho jediného hlasu koupě prošla. Za 36 milionů, což je více než úřední odhad. Dalších minimálně 200 milionů bude stát rekonstrukce, a to se držím hodně při zemi,“ konstatoval bývalý starosta Jakub Malačka.


Zastupitele Jiřího Kacetla mrzí, že opozice neměla o koupi hasičárny dopředu základní informace. „Jsem v šoku, že jste měli znalecký posudek a nedali jste nám ho. Pošta se kupovala za extrémně výhodnou cenu a navíc je blízko stávajících budov městského úřadu. Hasičárna je od nich vzdálená 26 až 28 minut chůze, taková velká vzdálenost mezi úřady je prostě špatně. Pokud už se má stavět úřad nový, je tady parcela po bývalé městské zeleni. V její blízkosti jsou velké parkovací plochy a vešlo by se tam všechno. Tato varianta měla být před koupí také zvážena. Existuje i architektonická studie na dostavbu náměstí Svobody. To je také vhodné místo pro radnici,“ navrhoval alternativy Jiří Kacetl. Opozici také vadí to, že na rekonstrukci opuštěného areálu není žádný vhodný dotační program. Tyto argumenty ale vedení města nebralo v potaz. „Centralizovaný úřad na Pražské bude vhodný pro všechny občany. Nebude se tam ale stěhovat celý úřad. Pouze část agendy z náměstí Armády a všechny z budovy Policie ČR. I podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je to objekt vhodný pro úřad. I kdyby na to dotace nebyla, byla ta koupě to nejvhodnější, co jsme mohli udělat, abychom se mohli co nejdříve pustit do práce na novém úřadu,“ konstatovala starostka Znojma Ivana Solařová. Nejmenší možná podpora pro koupi hasičárny o tom ale příliš nesvědčí. „Je to rozhodnutí přinejmenším na příštích padesát let. Záležitosti, které přesahují jedno volební období, by rozhodně měla schválit větší část zastupitelů, ne to odmávat šestnácti hlasy a hotovo,“ zdůraznil bývalý místostarosta Pavel Jajtner.

REKLAMA