Iveta Maurerová: Chci lidem ukázat, že jde žít lepší život bez násilí

Domácí násilí bohužel není okrajovou záležitosti, a byť to mnohdy nemusíme tušit, trápí řadu lidí. Je však nadějné, že se o něm začíná mluvit veřejně čím dál více. A to i u lidí ve společnosti známých. Mezi ně patří i třiadvacetiletá znojemská rodačka a Miss České republiky pro rok 2018 Iveta Maurerová. Ta si sama domácím násilím v minulosti prošla. A nejen, že se s ním úspěšně vypořádala, ale zároveň se rozhodla pomoci i ostatním. Založila nadační fond s názvem Klíč k úsměvu, který se snaží pomoci lidem, jež trpí nebo trpěli domácím násilím. Světlo světa tak spatřil aktuálně i charitativní kalendář, v němž se objevuje třináct známých osobností, můžeme uvést například zpěváka Michala Davida či režiséra Zdeňka Trošku.

 

Iveto, jaká byla cesta k charitativnímu kalendáři proti domácímu násilí?

Tento rok v květnu jsem založila nadační fond Klíč k úsměvu, který byl zveřejněný na akci Extreme 790, kde se o něm Znojmáci poprvé dozvěděli. Ale oficiálně spatřil světlo světa už 27. července. Od té doby jsme se docela dost posunuli, dokonce jsme pomohli několika lidem a o to jde. Zabýváme se problematikou domácího násilí a pomáháme obětem, kteří tento problém prožívají nebo prožily. Pomáhá jim znovu nastartovat život bez strachu, bez násilí. Na to konto jsme se rozhodli udělat náš první charitativní kalendář, kde nás podpořilo třináct známých osobností. Mezi nimi můžete vidět zpěváka Michala Davida, režiséra Zdeňka Trošku, zpěvačku Lucii Vondráčkovou, herečku Evu Decastelo, Báru Motlovou, moderátory Jana Musila a Michala Kavalčíka, modelku Moniku Leovou a mnoho dalších. Jsem velmi ráda, že nás tyto osobnosti podpořily a vyjadřují takovou motivaci a pomocnou ruku lidem, kterých se to týká. Celé je to vlastně v tématu tetování máš navždy, ale domácí násilí navždy mít nemusíš, o tom je koncept celého kalendáře. V každém měsíci má každá osobnost na sobě vytetovanou nějakou větu. Je to přímo nějaká motivační věta těm lidem, dává jim naději, sílu, energii. O tom ten kalendář je.

 

Co bylo impulsem pro založení nadačního fondu a následně tvorby kalendáře?

Osobně jsem domácí násilí několikrát v minulosti zažila. Už jsem o tom i veřejně promluvila a stále o tom mluvím, protože si myslím, že by to lidem mohlo pomoci otevřít oči. Řeknou si, když to dokázala ona, dokážu to taky. Chci lidem ukázat, že to jde, žít lepší život bez násilí. Zažila jsem to s expartnery. Když se člověk odpoutá od špatné osoby, která z něj jen vysává energii, bez uvozovek v něm vyvolává strach, potom dokáže člověk proměnit své cíle a sny. Kdybych se nevzepřela a neodešla, neměla bych nadační fond a nevyhrála bych Miss České republiky, nestala bych se moderátorkou na různých akcích atd. Chci tu pro ty lidí být a chci jim být energií a silou, že to bude lepší. Takže tam se zrodil nápad.

 

Můžete prozradit, kdo je autorem kalendáře, kdo jej fotil?

Samozřejmě, celý kalendář fotil člověk, kterému jsem za to velmi moc vděčná, protože obětoval spoustu času, energie a udělal proto úplně maximum. Je to Miro Šmajda, což je rockový zpěvák a mimochodem i fotograf, velmi výborný fotograf. Když jsem se dozvěděla, že fotí, tak jsem měla jasno, s kým do toho půjdu, protože jsem věděla, že je na něj spoleh a udělá maximální práci. A stalo se, dokonce ještě předčil moje očekávání. Klobouk dolů.

 

Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-49-2021-d6889615.htm

REKLAMA