Hasiči: Byla to drsná zkouška

Jako v pekle si připadali hasiči svádějící boj s ohnivým živlem v Národním parku České Švýcarsko. Jejich práci ztěžovalo horko nejen od požáru, ale i tropické teploty vzduchu. Mezi 166 profesionály z jižní Moravy, kteří zde pomáhali, bylo i sedmnáct příslušníků Hasičského záchranného sboru ze znojemského regionu. Vyjížděli na sever Čech jako tříčlenná družstva, která se střídala po třech dnech. Nasazeni byli v okolí vrchu Větrovec. Všichni až na jednoho – velitele Hasičské stanice Moravský Krumlov Aleše Sargu, byli ze Znojma.


Podle velitele Hasičské stanice Znojmo Jana Kutnera, který zasahoval i po tornádu na Břeclavsku a v hořícím borovém lese u Bzence na Hodonínsku, v Hřensku šlo o zcela novou zkušenost. „Naše práce v Národním parku České Švýcarsko byla velmi náročná na fyzický výkon, na obratnost i pozornost. Nejhorší bylo více než sedmdesátimetrové převýšení. Nahoru do skal, kam nevedly žádné pěšinky, jsme vynášeli hadice, čerpadla, včetně těch pomocných i občerstvení pro hasiče. Nebezpečí číhalo na každém kroku. Museli jsme se dívat, kam šlápneme i nahoru do korun stromů, aby na nás nepopadaly ohořelé či spálené nebo od kůrovce uschlé kmeny. Hašení se zdálo nekonečné, sotva jsme jeden úsek uhasili, oheň se díky velmi silné vrstvě suché hrabanky přestěhoval o dvacet, třicet metrů dál,“ přiblížil Kutner. Podotkl, že podobný terén s roklemi a ještě větším, až stometrovým převýšením je na Znojemsku v Podyjí, ale naštěstí tu v takovém rozsahu nic nehasili.


Z jihu Moravy bylo vysláno i 74 dobrovolných hasičů z dvanácti jednotek, ze Znojemska ale nebyl nikdo. Pomáhalo také velkoobjemové čerpadlo Somati a osvědčil se dronový vůz. „Jeho dvoučlenná posádka monitorovala požářiště a vyhledávala skrytá ohniska, na která se následně zaměřila letecká technika a pozemní jednotky. Celkem objevila 192 ohnisek a nalétala s dronem 421 kilometrů,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

REKLAMA