Epopej bude v Krumlově zřejmě už jen dva roky

Naděje na to, že Slovanská epopej zůstane na zámku v Moravském Krumlově podstatně déle než jen do roku 2026, jak zní současná smlouva, zřejmě padly. Radní hlavního města Prahy minulý týden schválili dohodu o ukončení soudního sporu o vlastnictví s potomky Alfonse Muchy a padla tak jedna z hlavních překážek toho, aby se slavné dílo ivančického rodáka přestěhovalo do města nad Vltavou, kterému jej původně věnoval.


Podmínkou toho, aby Praha dostala toto monumentální dílo zdarma, ovšem bylo, že pro ně vybuduje zvláštní prostory, což se do dnešního dne nestalo. Slovanská epopej tak našla po válce azyl v Moravském Krumlově, a i když se z něj na pár let vrátila do Prahy, po rekonstrukci moravskokrumlovského zámku je od roku 2021 opět k vidění tam. Bohužel už zřejmě jen na další dva roky.
O tom, kde přesně bude v Praze Muchův cyklus obrazů umístěn, radní zatím nerozhodli, ale hlavním kandidátem je palác Savarin v blízkosti Václavského náměstí. Zřejmě tam by dle dohody mezi Prahou a Muchovými potomky mělo vzniknout Centrum díla Alfonse Muchy, kde by kromě Slovanské epopeje měla být i velká sbírka spravovaná Nadací Mucha.


Přání Alfonse Muchy na vybudování vlastní výstavní síně pro Slovanskou epopej naplňuje v pražském Savarinu studio Heatherwick, které je jednou z nejuznávanějších světových architektonických a designerských kanceláří současnosti. „Velkolepost, intenzita a barvy Slovanské epopeje působí na diváka jako vitráže v katedrále. Takové dílo potřebuje svoje jedinečné místo, kde na vás může působit ve své plné síle a kráse. A takové místo musí být vybudováno na míru,“ uvádí Thomas Heatherwick ze stejnojmenné architektonické a designerské kanceláře.

Nepřemýšlí prý o nich jako o galerii umění, kde se expozice střídají a vystavují zde různí umělci a různé druhy umění. Naopak chce podle svých slov vytvořit jakousi uměleckou katedrálu sloužící výhradně pro Slovanskou epopej. „Architektonicky vytváříme místo čistě podle těch fenomenálních barev. Máme příležitost, aby se samotná budova stala rámem pro toto jedinečné místo,“ vysvětlil Thomas Heatherwick.
Připravovaný prostor pro Slovanskou epopej připomíná kopuli bez sloupů. Návštěvníci od pláten mohou odstoupit, žádné sloupy jim nebrání ve výhledu. Cyklus mohou vnímat najednou, v kontextu celého uměleckého vyprávění a historickém odkazu díla.


Slovanská epopej přitom patří k hlavním turistickým lákadlům Moravského Krumlova. Vloni ji shlédlo více než čtyřicet tisíc návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí. Podle ředitele Městského kulturního střediska v Moravském Krumlově Bořivoje Švédy mají o Slovanskou epopej zájem především starší lidé. Velmi oblíbená je pak u seniorů, kteří jezdí do Moravského Krumlova se zájezdy. Výraznou návštěvnickou skupinou jsou i školní třídy.


V uplynulých pěti letech procházel zámek v Moravském Krumlově rozsáhlou rekonstrukcí za více než sto milionů. V roce 2022 pak byl prohlášen za Národní kulturní památku. Nyní se ale zdá, že definitivně přijde o svůj největší klenot, se kterým byl více než půl století spojován.

REKLAMA