Apokalypsa za humny: Pomáhá, kdo může

Tornádo, jaké střední Evropa nepamatuje, se ve čtvrtek večer přehnalo nad sousedním Břeclavskem a Hodonínskem. Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a další obce i samotný Hodonín se staly synonymem pro u nás nevídanou přírodní katastrofu. Větrný vír ničil stromy, majetek a bral i lidské životy. Na Břeclavsku a Hodonínsku od prvních minut zasahovala také řada záchranářů ze Znojemska.
Co je tam čekalo? Apokalypsa jak z katastrofických filmů o americkém Středozápadě. Zbořené domy, zdemolovaná auta, vyvrácené stromy, ulice plné suti, rozlámaného nábytku a zničených věcí z domácnosti, „Byla to hrůza. Takhle nějak si představuji, že to vypadalo ve válečném Stalingradu,“ konstatoval jeden z nich.
Výsledek předběžného neradostného sčítání běsnění živlů byl pět mrtvých, téměř dvě stovky zraněných a tisíce lidí bez domova.
Na Podluží zasahovali profesionálové ale i dobrovolníci. Krajský operační důstojník hasičů ve čtvrtek večer povolal z našeho regionu také dobrovolné hasiče z Miroslavi, z Chvalovic, z Únanova, z Blížkovic, a z Prosiměřic. K okamžitému výjezdu byli jako záloha připraveni hasiči ve Višňovém.

Chvalovičtí rozebírají
střechy rozbořených domů
Konvoj našich hasičů byl nasměrován do Mikulčic. „Bylo to hrozné, jako kdyby na obec spadla bomba, a bude dlouho trvat, než se místním podaří domy a silnice obnovit nebo znovu postavit. Nepřál bych si, aby taková událost někdy potkala naši obec,“ popsal starosta Prosiměřic Jiří Lukeš, který byl v Mikulčicích jako dobrovolný hasič. Jednotky z Chvalovic a z Blížkovic tam zůstaly až do neděle. „V prvních chvílích jsme se starali o týlové zabezpečení, na což jsme také vybaveni.

Další informace najdete v 26. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.

REKLAMA