Probouzí se i málo známé krásky

(Foto: R. Němec) Díky teplému počasí už kvetou v lesích a na loukách znojemského regionu sněženky, bledule, petrklíče i jaterníky podléšky. V plném květu jsou na vřesovišti u Hnanic koniklece a křivatce české. A co kromě některých druhů těchto rostlin uvidíme v parcích a zahradách? „Zimní stálicí je sedmikráska, která vydrží i docela drsné mrazy. Celou letošní zimu například kvetla ve znojemských parcích, i když teploty klesly k mínus deseti stupňům Celsia,“ seznamuje botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.


Nenápadná, ale mocná čemeřice

Mezi jarní květiny patří i nenápadná, magická rostlina našich babiček – čemeřice, která měla místo i v čarodějnictví. „Není divu, protože obsahuje několik silně působících látek. Podobně jako výše zmiňovaný koniklec nebo jaterník podléška a další rostliny z čeledi pryskyřníkovitých obsahuje ranunkulin, který se v lidském těle přeměňuje na dráždivý protoanemonin. Obsahuje i srdeční glykosidy, které svým účinkem připomínají glykosidy náprstníku,“ přiblížil botanik. Poznamenal, že čemeřice není v naší přírodě původní, ale občas ji můžeme vidět na odlehlých místech, která byla v minulosti obývána lidmi. Na Znojemsku je to například v údolí Dyje. Její obliba jako květiny v posledních letech stoupá a najdeme ji proto v mnoha kultivarech v moderně upravených parcích.


Žlutý jasmín poutá pozornost

Opravdovou krasavicí je jasmín nahokvětý, jehož větvičky jsou tmavě zelené pruty rostoucí do oblouku. Často visí ze zídek a má oproti květům nenápadné listy. „Právě teď v předjaří si jasmín nahokvětý užívá svých pár dní slávy, kdy záplavy žlutých květů poutají na dálku. Nespleteme si ho se zlatým deštěm, ten si dává ještě na čas. Pro zahrádkáře je důležité, že se jasmín dobře množí bylinnými řízky nebo hřížením,“ informoval Němec. Doplnil, že se využívá jako náhrada trávníků, protože roste poměrně rychle, ale má tendenci zplaňovat.


Březen je i časem břízy, dubu, lísky, olše, tisu, topolu a vrby, což jsou větrosnubné dřeviny, které nemají nápadné květy, zato o sobě dají vědět obrovským množstvím pylu roznášeným větrem. Právě na ten by si měli dávat pozor alergici.

REKLAMA