V předvánočním čase byla zkompletována variací na Člověče, nezlob se trojice společenských her věnovaná Znojmu, jeho historii, architektuře i krásám přírody. Po karetních hrách kvarteto a pexeso přichází desková Člověče, poznej krásné Znojmo! Za všemi stojí znojemský patriot, cestovatel a autor oblíbených knih Bronislav Mikulášek. S ním jsme hovořili o jeho inspiraci ke vzniku her věnovaných Znojmu.
Jak vás napadlo zrovna spojení Znojmo a hry?
Odpověď leží někde mezi duchem lesa Národního parku Podyjí a mojí hlavou. Inspirace a vnuknutí mi totiž přišly při procházce oblíbeným údolím s mojí ženou. Vzpomněl jsem si na dětství, kdy jsme s kamarády na naší chalupě celé prázdniny mastili kvarteta hradů a zámků Československa. Uměli jsme je tenkrát nazpaměť. Přišel jsem tedy začátkem roku za kamarádem Jardou Novákem, který je sice o jednu generaci starší věkem, ale svým uměním tvořit krásné fotografie a zpracovávat vše na počítači je na úrovni mladého a schopného IT specialisty. Navíc je stejný srdcař a znojemský patriot jako já. Převedli jsme tedy jeho krásné fotografie do ještě krásnějších akvarelů, které potěší nejen hráče, ale i sběratele. Druhým kouskem bylo pexeso, které jsme vytvořili zejména pro ty nejmenší, kteří mohou hrát třeba se svými rodiči. Ke krásným obrázkům památek jsme přidali například typické znojemské plodiny, zvířata a další postavičky.
A nyní přišlo Člověče, poznej krásné Znojmo…
Do triumvirátu mi pak jaksi sama zapadla myšlenka vytvořit něco většího, originálního. A to nejen k zábavě, ale také něco krásného i na pohled. Osud mi do cesty přivedl skvělou ilustrátorku Peťu Haitovou. Ta překreslila moje vize a můj plán historicky první deskové hry o našem městě. Dal jsem jí název „Člověče, poznej krásné Znojmo“.
Kam nás ve Znojmě zavede?
Společně s námi tvůrci se můžete vydat překrásnou částí naší malebné krajiny vinných sklepů, Národního parku Podyjí, historickým centrem a nakonec i tajuplným labyrintem rozlehlého podzemí. Část procházející proti proudu řeky Dyje už nevypadá tak, jako tomu bylo v minulosti a jak vám ukážeme. Staletí tam dole u řeky v klikatých kaňonech byly budovány mlýny a v nich hospodařily generace mlynářských rodů. Lidí, kteří uměli mnohá řemesla, neboť kromě mlynářství se věnovali i zemědělství, chovu a lovu zvířat, lesnímu hospodářství, pohostinství, pekařství, stavitelství atd. A protože by byla velká škoda na tohle všechno zapomenout, vezmeme vás teď po hracím poli kupředu, do minulosti. Některá místa v tomto člobrdu jsou již dávno ztracena a zapomenuta, ale při společném putování se vám podaří dozvědět se více o tom, jak se žilo v Podyjí u řeky Dyje. Tam, kde je v současnosti NP Podyjí. Kdo žil v bývalých mlýnech a proč došlo k devastaci těchto překrásných staveb. Nostalgicky se projdete i po legendární turistické cestě podél vody, kterou se vydávaly ještě v minulém století celé rodiny na nedělní procházky. Jedna ze zastávek na hrací desce je třeba i z bývalé nejkrásnější říční plovárny tehdejšího Československa. Necháváme tak touto hrou tak trochu nahlédnout do osudů tehdejších obyvatel, mimořádně krásných míst a zároveň vás provedeme i přítomností, která nám skýtá také množství silných zážitků a krás. Naleznete zde historickou rotundu, chrám sv. Mikuláše, Radniční věž, Loucký klášter, ale i novou Plovárnu Louka. Pro nás autory jsou dějiny lidí i naší krajiny stále velkým dobrodružstvím a přejeme všem, aby jim při hraní naší hry bylo spolu stejně tak dobře, jako nám, co jsme ji téměř po celý rok 2023 s nadšením vytvářeli.
S přáteli jste prý udělali i dotisk velmi úspěšných knih Znojmo – příběhy mezi nebem a zemí a volného pokračování Znojmo – příběhy mezi nebem a podzemím?
Je to společná práce a velká radost. Snad téměř každý z nás by chtěl zachytit svoje silné zážitky, dojmy a příběhy ze svého života. Důvody jsou samozřejmě různé. Nás k tomu opět vedla zejména láska k našemu městu a jeho okolí a také nutkání prozradit mnohá tajemství, která se nám osobně udála.
Kde si tedy mohou naši čtenáři znojemské hry a vaše knížky zakoupit?
Ve všech znojemských knihkupectvích (Comenius, Houdková, Kanzelsberger), dále v obchodech Voňavý krám, Stella, Brusinky, ve vinotéce Vínovín, bistru Mikuláš, na TIC Obrokova a v prodejnách Znovín na H. České a v Louckém klášteru.