(Foto: ZZS JMK) Více než 107 tisíckrát vyjeli vloni zdravotníci záchranky za nemocnými na jižní Moravě, přičemž z tohoto počtu směřovali 10 tisíc výjezdů do znojemského regionu. Přestože oproti předloňsku je to pokles, jde o vysoká čísla. „Je potřeba říct, že často suplujeme práci praktiků či pohotovostí. Poměr volání na tísňovou linku a uskutečněných výjezdů dokládá, že významnou část hovorů zvládnou odfiltrovat naši zkušení operátoři. Často naráží i na fakt, že lidé například vůbec nemají domácí lékárničku. Snažíme se vychovávat veřejnost tak, aby přejala zodpovědnost za svoje vlastní zdraví, aby se o sebe více starala, myslela na prevenci a dokázala si při méně závažných zdravotních potížích poradit. Při těch akutních samozřejmě rádi pomůžeme, je to naše práce,“ zdůraznila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Záchranářům komplikují činnost i situace, kdy volající záměrně nadhodnotí závažnost stavu pacienta, aby získal výhodu. „Jenomže pak posádka na místě zjistí, že její výjezd potřeba nebyl. A resuscitační vůz nám může chybět tam, kde jde skutečně o život,“ konstatovala Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.
Přibylo lidí otrávených alkoholem a drogami
Výjezdové skupiny jezdily nejčastěji k pacientům s interními a neurologickými diagnózami, šlo především o dušnost, slabosti, různé typy bolestí či kolapsy. Navýšení záchranáři zaznamenali také u resuscitací, u zhoršení zdravotního stavu po konzumaci alkoholu či drog, u psychóz a mírně se zvedl počet pacientů mladších osmnácti let. Není bez zajímavosti, že z celkového počtu 5 387 ošetřených lidí s psychózami v Jihomoravském kraji v roce 2024, jich bylo zhruba 500 na Znojemsku. Naopak ubylo úrazů a pacientů s cévní mozkovou příhodou a infarktů. Dále ošetřovali úrazy, včetně těch, které vznikly důsledkem dopravních nehod. Pomáhali také například při porodech, intoxikacích či dekompenzaci psychiatrických stavů.
Týmy a posádky pohotově a úspěšně zasáhly po výbuchu na Kotkové ve Znojmě
Počet mimořádných událostí v Jihomoravském kraji se oproti předloňskému roku, kdy jich bylo 20, snížil na polovinu. Vloni jich dispečink aktivoval 10 v I. stupni, z toho šest bylo dopravních nehod a čtyři požáry. K jednomu požáru došlo po prosincovém výbuchu plynu ve Znojmě na Kotkové ulici. Zranilo se při něm osm lidí. „Operační středisko na Kotkovu vyslalo dva pozemní lékařské týmy, záchranářské posádky, vrtulník, velkokapacitní sanitku a inspektora provozu. Zároveň byli svoláni z domu kolegové, kteří doplnili posádky do provozu, aby plně zajistili poskytování přednemocniční neodkladné péče v dané lokalitě,“ přiblížila mluvčí záchranářů. Poznamenala, že v rámci fungování oddělení krizové připravenosti ale evidují nárůst práce jejich „Týmu specializovaných činností“, a to o 18 procent. Dvojnásobně se například zvýšil počet pacientů na mimotělním oběhu („ECMO“) a s kontrapulzací. Převládá indikace výjezdů velkokapacitní sanitky. Tým má dále k dispozici také vůz pro převoz nadměrných pacientů, terénní vozidlo a sanitku pro převoz pacientů s vysoce nakažlivou nemocí (a pro „ECMO“).
Pomáhá i vrtulník
Do specializovaných zdravotnických zařízení, jako jsou traumacentra, kardiocentra či popáleninová centra, transportoval vážně nemocné či zraněné vrtulník. Na jižní Moravě letěl vloni celkem 783 krát a nalétal 545 hodin. Dalším důvodem vzletu vrtulníku byla nedostupnost pozemní výjezdové skupiny, špatně přístupný terén či potřeba šetrného transportu pacienta.
Defíci zmírňují bolest dětských pacientů
Plyšových pejsků Defíků záchranáři vloni rozdali 1552, rok před tím 1435. „Vozíme je v sanitkách pro nemocné a zraněné děti, aby zmírnil jejich útrapy. Děkujeme všem, kteří nám na tuto velmi účinnou psychologickou pomůcku přispívají,“ ocenila Bothová.