Téměř stovka mladých lidí, dospělých a dětí se o státním svátku Dne vítězství 8. května shromáždila na nádvoří Nového Hrádku, aby u pamětní desky uctila památku osmi skautů padlých za druhé světové války. Setkání zahájil na trubku zahraný mezinárodní skautský signál, následovala česká hymna. Po krátkém proslovu skauti zazpívali píseň, kterou oldskautka Anna Hudcová složila právě k této příležitosti. Poté položili věnec k pamětní desce a oldskautka Helena Hrivňáková přednesla báseň Miloše Stehlíka „Znojemká“. Na tuto poezii skauti narazili při prohlížení starých časopisů z 20. let minulého století.
Hostem setkání byl znojemský starosta František Koudela, který ocenil aktivity skautů. „Je skvělé jak vedete mladé lidi k odpovědnosti, pomoci druhým, ke vztahu k historii i okolí kolem nás. Služba druhým, bez očekávání odměny, čest jednat správně, i když se nikdo nedívá, právě tyto hodnoty pomáhaly lidem obstát v těžkých časech války. A právě vy je dnes nesete dál tiše, vytrvale a každodenně, takže za to vám velké díky,“ vyjádřil Koudela. Na svého příbuzného, padlého skauta Rudolfa Melkuse, zavzpomínala radní města Znojma Alena Paulenková. Na závěr setkání zazněla část skautské večerky, která se nesla tichým údolím řeky Dyje.
Jitka Mitysková