Referendum: Lidé odmítli nový úřad na Pražské

Podruhé po roce 1989 možnost hlasovat v místním referendu. Podobně jako před jedenácti lety ani tentokrát nedosáhla účast ani zdaleka požadované hranice 35 procent. K urnám zamířilo necelých 16 procent oprávněných voličů, takže je fakticky neplatné.


V referendu se hlasovalo o dalším osudu bývalé hasičárny na Pražské ulici a Městských lázní.
Podle očekávání v prvním případě hlasující většinově odmítli, aby na Pražské vznikl nový centralizovaný městský úřad. V případě lázní z pěti nabízených variant zvítězila sportovní hala. Jak už se ale ozývalo v internetových diskusích před referendem, Znojmáci by zde raději viděli parkovací dům, který centru citelně chybí. Ten se ale překvapivě v nabídce variant pro referendum neobjevil.


Občané v referendu vyjádřili nesouhlas s vybudováním centralizovaného úřadu v objektu bývalé hasičské zbrojnice. Nesouhlas vyjádřilo celkem 2 500 hlasujících, tedy 59,21 %, zatímco souhlas vyjádřilo 1 527 hlasujících, tedy 36,17 %. Co se týče budovy bývalých Městských lázní, zde nejvíce hlasů získal návrh na vybudování sportovní haly, který podpořilo celkem 1 816 občanů, což činí 43,01 %.


Referenda se zúčastnilo 4 222 oprávněných osob z celkového počtu 26 617. Tedy účast byla ve výši 15,86 %. Aby bylo hlasování v referendu platné, je potřeba, aby účast hlasujících byla vyšší než 35 % všech oprávněných osob. Pokud účast této hranice nedosáhne, je referendum neplatné bez ohledu na výsledek hlasování. Rozhodnutí je závazné, pokud pro ně hlasuje nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnila, a alespoň 25 % celkového počtu oprávněných osob. Z těchto důvodů výsledky referenda nejsou dle zákona platné ani závazné. Přesto však vedení Znojma již dříve deklarovalo, že i v takovém případě bude výsledky považovat za závazné a bude se jimi řídit.

REKLAMA