Radní Jajtner: Atmosféra na úřadě i ve městě je o něco veselejší

Patří k nejzkušenějším regionálním politikům, ve znojemském zastupitelstvu působí od roku 2010 a to v pozicích od řadového zastupitele až po místostarostu. Vedle toho je také renomovaným lékařem znojemské nemocnice, kde se podílí i na jejím vedení. Při jednáních znojemského zastupitelstva MUDr. Pavel Jajtner vždy působí klidným, rozvážným, ale zároveň také odhodlaným a přesvědčivým dojmem. Jeho připomínky jsou vždy věcné a fundované, což není u politika vždy samozřejmostí. Není divu, že jeho mateřská strana KDU-ČSL o něm uvažuje jako o jednom z vážných kandidátů pro podzimní volby do poslanecké sněmovny. Nejen o tom, jak se k této možnosti staví on sám, je náš rozhovor.


Pane doktore, jak reálná je možnost, že byste se na podzim při volbách do poslanecké sněmovny ocitl na významném místě kandidátky?
To si úplně v této chvíli netroufám říci. Je fáze přípravy kandidátek, primárních voleb, ale každopádně svoji nominaci Městskou organizací KDU-ČSL Znojmo beru velmi vážně a v rámci primárních voleb KDU-ČSL v Brně koncem ledna budu usilovat o co nejlepší výsledek na společné kandidátce SPOLU.


KDU-ČSL je součástí koalice Spolu, která je poměrně kritizována. Jak se vy osobně stavíte k tomuto seskupení a jeho vládní politice?
Koaliční vláda, kde je SPOLU nejsilnějším uskupením, vznikla na podzim roku 2021, v únoru roku 2022 začala válka na Ukrajině, během několika měsíců přišly stovky tisíc uprchlíků. Ruská agrese vyústila v energetickou krizi, zesílila inflaci, hybridní válka a dezinformace narušily společenskou soudržnost, to vše na pozadí zásadních celosvětových změn. Tedy vláda to rozhodně neměla v začátcích lehké a neměla by žádná vláda. I přes tyto potíže držela veřejné finance na uzdě, uvolnila covidové restrikce, v době krize zajistila plynovou infrastrukturu, proběhnul tendr na dostavbu 2 bloků Dukovan a vyhrála jihokorejská firma KHNP, nikoliv třeba americký Westinghouse. Co se mi nelíbí? Nepřekvapivě komunikace vlády, musí zjednodušit vysvětlování svých kroků a záměrů, a hlavně přiblížit politiku lidem. Mám na mysli třeba lavírování kolem green dealu, i když premiér Fiala připustil revizi. Ta je z mého pohledu zcela jednoznačně nutná, stejně jako mnohem aktivnější role v EU při kontrole migrace a bezpečnosti vnějších hranic unie.


Zmínil jste komunikaci a přiblížení politiky lidem, jak to konkrétně uchopit?
Jsme region, kde dominují menší a vesnická sídla. Život zde není lehký a lidé potřebují mít spíše praktické informace než řešit složitosti. Měl jsem rozhovor s občanem z nedaleké vesnice u Znojma a byl to trochu vodopád stížností. Končilo to konstatováním, že už si nezatopí ani dřevem, že mu to EU zakázala. Nakonec jsme si vyjasnili, že se to netýká dřeva, ale starých kotlů a kamen, kde se topí spíš uhlím. Tady je naše chyba, jsme moc ponořeni ve vlastní bublině a ztrácíme schopnost říci věci jednoduše a srozumitelně.


Máte spoustu zkušeností s prací ve znojemském zastupitelstvu, kde jste prožil i poslední hodně turbulentní rok. Jaké z toho máte pocity?
Bylo to velmi náročné. Zastupitelstva byla vypjatá, my jako opoziční strany na sílu přehlasovávány, strategické kroky, jako nákup hasičárny, nebyly dopředu konzultovány. Bývalá starostka Solařová už řešila více svoji kampaň do kraje než problémy města. Odbory na městském úřadě se potýkaly s odchodem zkušených zaměstnanců, jednoduše město před kolapsem. Pnutí v tehdejší koalici bylo neúnosné a vyústilo v odchod paní místostarostky Beranové z tehdejšího uskupení. Nechci se příliš vracet k minulosti, ale označení řady z nás jako členů korupční mafie a temných sil bylo ze strany politiků z ANO totálně za hranou. Od srpna 2024 pracuje nová koalice pod vedením starosty Františka Koudely, koalice SPOLU pod vedením hejtmana Grolicha vyhrála i krajské volby, na posledním zastupitelstvu jsme schválili proinvestiční rozpočet, řešíme stabilizaci městského úřadu, zlevnili jsme po dvou letech nečinnosti teplo od Znojemské tepelné a mnoho dalších věcí. Atmosféra na radě, na městském úřadě, nakonec i ve městě je o poznání veselejší.


Na co se v současnosti při své práci pro město Znojmo zaměřujete?
Zůstávám při tom, co jsem dělal i v minulém období, tedy jako radní řeším sociální věci a zdravotnictví. Řešíme investice do objektů na Vančurově 17, kde bychom rádi dokončili zateplení a realizovali odlehčovací službu pro ty z nás, kdo se starají o své blízké dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu. Stejně tak bych rád připravil projekty postupné rekonstrukce budov na Vančurově 8 a na Dukelské. Velkým úkolem je po dvou letech nečinnosti oživení projektu vybudování nového objektu sociálních služeb U Lesíka. S kolegy řešíme průběžně personální věci a určitě se zaměříme v personální oblasti v sociální i zdravotní sféře na práci se středními školami, se studenty, aby zůstali pracovat ve svém městě.


Jste také lékařem, co si myslíte, že Znojemsku v této oblasti chybí a na co naopak můžeme být hrdí?
V řádu několika let může být prob­lém dostupnosti primární péče z důvodu stárnutí kolegů praktiků a praktiků pro děti a dorost. To vnímám jako velký problém, ale není to otázka jen našeho regionu. Řešením je mnohem lépe pracovat se studenty na střední a vysoké škole formou např. stipendia, aby poznali nemocnici, práci na obvodech a vraceli se jako absolventi do známého prostředí. Hrdí můžeme být na nemocnici, její šíři medicínského záběru a silnou pozici i v rámci Jihomoravského kraje. Pořád mě moc těší tady pracovat a za skvělou spolupráci děkuji i všem kolegům a sestřičkám v nemocnici.


Zpět k případné kandidatuře do poslanecké sněmovny. Jakou roli byste v ní chtěl hrát a troufl byste si třeba i na roli ministra, pokud by vám byla nabídnuta?
Všechno se bude odvíjet od výsledku primárních voleb teď v lednu. To bude první rozstřel. Pokud uspěji, začnu společně s kolegy pracovat na kampani pro podzimní volby. Moje témata jsou jasná – pomoci Znojemsku s rozvojem infrastruktury, věnovat se rozvoji zdravotnictví a sociálních služeb, mezigenerační solidaritě a tématům ekologie, krajiny a bezemisní energetiky. Zdraví lidé, zdravé vztahy ve zdravé krajině, to mi dává smysl. Na žádný ministerský post v tuto chvíli nemyslím a opravdu všechny tyto věci vnímám primárně s velkou pokorou a vědomím úkolu.


Co Vám na současné politice vadí?
Nálepkování, osočování politických protivníků, plácání nesmyslů o blahobytu hned a mnoho dalšího. Prosperita je proces, nemůže být hned, je spojena s bezpečností státu, se svobodou a kreativitou lidí a určitě s korektním jednáním. Na druhou stranu i přes všechny problémy žijeme v té lepší části světa, to je dobré mít na paměti.

Váš otec byl v devadesátých letech rovněž poslancem, poté velvyslancem v několika zemích, asi to pro vás znamená určitou výhodu…
Hodně si cením jeho zkušenosti a umění věci přesně pojmenovat. Sleduje věci s odstupem svého věku a debata s ním nejen o politice je pořád moc fajn. Jeho politickým i lidským krédem je přirozenost v komunikaci i přístupu k věcem. To jednoznačně sdílím. Lidé jsou na tyhle věci velmi citliví, jako na každou přetvářku a faleš.


Prozradíte závěrem něco ze svého soukromí?
S manželkou Hankou vychováváme 3 děti. Dostávají se do věku, kdy někdy „hodně na rovinu“ komentují politiku, školu, spolužáky i moje chyby. Jejich postřehy jdou někdy až na kost, takže je to regulérně férová debata. Jsou jiná generace a je dobře vidět svět i jejich očima. Podobně to občas zažívám s partou kamarádů při hokeji. Známe se dlouho a krom sportu, stárnutí a bolístek se vždycky probírá politika. Chlapsky „vlídně“ od plic si řekneme, jak to je. Je to napřímo, kamarádsky, bez vytáček. To mě udržuje pořád na zemi a jsem za to rád. Radostí je zahrada u domu, příroda, pohyb a vycházky hlavně do Podyjí, kdykoliv během roku, je tam nádherně, Podyjí je pořád neobjevená perla jižní Moravy.

Děkuji za rozhovor

REKLAMA