Cesty světem nabídnou polární výpravy Petra Horkého i mnoho dalšího

(FOTO: www.petrhorky.cz) Spoustu inspirace a tipů pro vaše cesty ven i dovnitř přináší nadcházející festival Cesty světem. A jak říká jeho organizátor Bronislav Mikulášek, to je zvláště v dnešní době potřeba. Festival navazuje na dlouholeté setkávání cestovatelů v Prosiměřicích, ve Znojmě se 20. a 21. ledna uskuteční jeho novodobý osmý ročník. Jako tradičně se festival koná v budově znojemské Vysoké školy hotelové a ekonomické na Loucké ulici.


Vstupenky jsou již v předprodeji v turistickém a informačním centru na Obrokové ulici. Páteční program začíná v 18 hod., sobotní v 10 hod. A na koho ze známých světoběžníků se letos můžeme ve Znojmě těšit? V rámci festivalu třeba představí Petr Horký své největší polární cesty. S Viktorkou Rys se můžete vydat pěšky do Banátu či s Pavlem Svobodou na trek po Nepálu. Určitě zajímavé budou také závěrečné špeky z cest organizátora Broni Mikuláška. A jaký je kompletní program?


Pátek 20. ledna

18.00 Viktorka Rys:
PĚŠKY DO BANÁTU

Viktorka cestuje s ultralehkou výbavou, bez letadel a nízkonákladově. Věnuje se zejména dálkovým horským přechodům. Pěšky přes Slovensko, Polsko, Ukrajinu a Rumunsko po hřebenech Karpat s cílem v Banátu — to byla Viktorčina tři a půl měsíční cesta plná dobrodružství. V horách se setkávala s místními lidmi i s medvědy, potýkala se s útoky pasteveckých psů a nepřízní počasí, procházela známými místy i těžko prostupnou divočinou. Karpatský oblouk přešla podruhé po šesti letech, aby porovnala, jak se za tu dobu Karpaty změnily.


19.30 Tomáš Vejmola:
AFRIKA S TUKTUKEM

Hranický cestovatel Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách se vydal na další „pomalou“ cestu. Poté, co jel dva roky tuktukem z Thajska zpět do ČR, se tentokrát vydal na černý kontinent. Tuktuk je Tomíkova oblíbená tříkolka, řítící se max. třicetikilometrovou rychlostí světem. Na cestě dlouhé 9 000km za 111 dní projel barevnou Jihoafrickou republikou, Botswanou plnou zvířat, Zambií s Viktoriinými vodopády, přes nejtěžší Zambii, veselou Malawi, obrovskou a domorodými kmeny posetou Tanzánii až nakonec dorazil do Ugandy. Přijďte si poslechnout bláznivý příběh plný neuvěřitelných zážitků, které Tomíka a jeho parťáka Davida na cestě potkaly.


20.30 Mart Eslem:
ODPOVĚDI LEŽÍ VE TMĚ

Krásu světa můžeme pozorovat pouze tehdy, když se zastavíme. Žijeme vůbec, nebo to jen předstíráme? Víme, co to vlastně žít je? Uprostřed mižného oparu, který zastírá skutečný život, se jako zombie snažíme živořit. Toužíme po světlu, ale to nám přináší neklid. A bojíme se tmy, která klid naopak přináší. Život probíhá pouze v přítomném okamžiku. My však přeskakujeme mezi stížnostmi na minulost a obavami o budoucnost. Kdy potom vlastně žijeme? Tzv. Terapie tmou nám ukáže, jak úžasné je být opravdu přítomný ve svém vlastním životě.


Sobota 21. ledna

10.00 Nicolette Havlová:
POUTÍ K BRANÁM ORIENTU

Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Nicolette Havlová se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko s návštěvou české komunity v Banátu, pro kterou uspořádala sbírku, a pokračovala přes Srbsko, Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů, (ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci.


11.30 Tony Danilov:
SÁM KOLEM SVĚTA

Narodil se v Bělorusku, ale kvůli svíčkové konvertoval na Čecha. Pětadvacetiletý cestovatel toužící po dobrodružství se jednoho dne rozhodl, že se vydá kolem světa.
Myslel si, že to půjde hladce, ale osud mu zamíchal karty lépe než Jolanda. Jen co u silnice zvednul palec a vydal se do východní Evropy, dýchly na něj silné ozvěny devadesátých let. Tajil se mu dech nad íránskými pohořími, hlavně proto, že dostal horskou nemoc. Zažil pákistánský trojboj: rozžhavená poušť, černý čaj a vlastní vojenská eskorta ozbrojená kalašnikovy. Objevil pozoruhodnou souvislost mezi spokojeností Kanaďanů a kouřením sušených rostlin.


13.30 Petr Horký:
NEJVĚTŠÍ POLÁRNÍ VÝPRAVY

Záběr tohoto skvělého dokumentaristy je bezbřehý. Jeho internetová talkshow Hausbot patří nepochybně k tomu nejlepšímu, co může člověk v éteru slyšet. Na znojemském festivalu polárník Petr Horký bude vyprávět o největších dramatech i pohádkách polárního světa od objevitelských expedic až po víceméně sportovní současnost. Vybere příběhy, které prožil sám cestou na Severní pól anebo při přechodu Grónska, případně při putování sibiřským pólem chladu (v minus 53 stupních Celsia) anebo při prvním světovém přechodu mongolského jezera Khovsghol. „Všichni se mě ptají, proč tam proboha pořád lezu, tak jsem si řekl, že to konečně prozradím,“ říká polárník, režisér a youtuber Petr Horký.


15.00 Pavel Svoboda:
46 DNÍ TREKU NEPÁLEM

Přednáška fotografa Pavla Svobody z velké cesty napříč Asií, sedmiměsíčního dobrodružství na trase z Moskvy do Bangkoku. Jaké to je vyrazit pěšky na 46 dnů dlouhý trek v Himálajích? Byl to bláznivý nápad. Je to příběh o lidské svobodě v drsných velehorách i o desítkách setkání s přátelskými Nepálci. Vyrazíme deštným pralesem k páté nejvyšší hoře světa Makalu (8 416 m). Vítají nás neturistické vesnice, usměvaví lidé, ale i neuvěřitelná materiální bída. Návštěva zapadlých škol i vesnické slavnosti, kde se rituálně obětuje prase a pálenka rakši teče proudem. Divoké mrazy již vyhnaly davy turistů ze stezek pod nejvyšší horou světa Mt. Everestem. Majestátné velehory, ledovce, jezera, osmitisícovky Cho Oyu, Lhotse, Everest. Několikadenní sloní festival, divoký nosorožec přímo ve vesnici! Lidé jezdí do Nepálu kvůli horám a vrací se kvůli lidem. Je to láska na celý život.


16.30 Martin Půlpán:
Z EVROPY DO ČÍNY

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo zabalit si malý batoh a vydat se po stopách dávných karavan, které putovaly po stovky let z Evropy do Číny? Cestovatel Martin Půlpán, vystupující pod pseudonymem LostCzechMan, se na takovou cestu vydal a nyní vás provede desítky tisíc kilometrů přes ta nejkrásnější, ale i nejzapadlejší místa na bájné Hedvábné stezce! Vydáte se za dobrodružstvím, které se dá zažít jen jednou za život. Celkem navštívíte třináct států a regiony, o kterých jste třeba nikdy ani neslyšeli, nebo se neodvážili tam vydat. To vše pěšky nebo stopem a bez letadel! Po celkem roce a půl na cestě bylo bohužel jeho putování v březnu 2020 nedobrovolně ukončeno v Myanmaru, bývalé Barmě.


18.00 Bronislav Mikulášek:
SUPER ŠPEKY Z MÝCH CEST

„Rád bych cestoval víc. Rád bych toho ještě více poznal a viděl. Zjistil jsem, že na cestování mě ohromně baví vše, co s tím souvisí — dobrodružství, volnost, jinakost a originalita zemí a lidí. Ale také jsem zjistil, že na pozadí svých zážitků ze světa v nich mohu uvidět a poznat i sám sebe. Svými cestovatelskými špeky vás toužím promazat humorem, napětím, dojetím a inspirací. Není to malý cíl, ale třeba se to povede,“ říká organizátor festivalu Bronislav Mikulášek. V plánu má číst úryvky ze svých deníků z cyklistické magořiny po Malé Fatře. Z thajského dobrodružství, které nakonec skončilo jeho odsouzením a uvězněním. A nakonec vás přenese v čase nějakých 150 let zpátky za našimi krajany do rumunského Banátu, kde se stal s kamarády na chvíli součástí této výjimečné komunity.

REKLAMA