Aroma to není jen vůně, voňavá esence v parfému či aromalampě, ale i prostředek pro podporu našeho fyzického a psychického zdraví. Navozuje pocit pohody, klidu, zlepšuje náladu a posiluje odolnost organismu vůči nemocem. A aromapéče je revolučním oborem, který se tím zabývá. Jednou z těch, která aromapéči správně a efektivně využívá ve své každodenní praxi, je Nikola Kratochvílová. V současné době vede v Rodinném centru Maceška Znojmo workshopy na toto téma. V rozhovoru přibližuje vše, co souvisí s tímto netradičním oborem.
Úvodem prosím vysvětlete, jaký je rozdíl mezi aromapéčí a aromaterapií?
AromaTERAPIE je lékařská praxe, kde jsou esenciální (éterické) oleje podávány vnitřně, ve vysoké koncentraci a pouze pod dohledem kvalifikovaného terapeuta. AromaPÉČE je poskytována všeobecnými zdravotními sestrami. Éterické oleje jsou aplikovány jen ve zředěné formě přes pokožku nebo čichem. Dávkování je stejně zásadní jako kvalita olejů a hydrolátu (květové vody), aby bylo podání tělu co nejpřirozenější a ve fyziologické formě, bez rizika ublížení na zdraví. O tom všem hovořím v právě probíhajících workshopech v Rodinném centru Maceška Znojmo.
Jak mohou účastníci těchto workshopů využít nabyté znalosti v praktickém životě?
Na minulém setkání jsme například probírali, jak silná koncentrace oleje je zapotřebí pro osvěžení vzduchu, do sprchového gelu nebo do produktů péče o pleť. Dalším tématem bylo správné dávkování éterických olejů do aromalampy, na vonné kameny, do osobního parfému či inhalační tyčinky.
A jak byste nám laikům aromapéči představila?
Jde o metodu, která se věnuje blahodárnému působení na náš organismus a naši imunitu. Esenciální oleje nejen že krásně a intenzivně voní, ale poskytují nám účinky dané části rostlin či bylin a stromů, z nichž je získáváme destilací, vylisováním nebo jinou extrakcí. V aromapéči se také používají hydroláty (květové vody), které jsou vedlejším produktem destilace a často mají podobné účinky jako získaný éterický olej. Mezi nejznámější hydroláty patří růžová voda, která je výborná na dětskou pokožku, také odstraňuje otoky víček a zmírňuje zarudnutí i podráždění kůže. V neposlední řadě nelze opomenout používání rostlinných olejů z plodin, semen a ořechů, které mají zásadní význam v péči o pokožku a zároveň jsou používány jako nosný olej pro směsi s éterickými oleji, ty totiž až na výjimku nesmí být nanášeny na kůži samostatně.
Kde jste s aromapéčí seznámila a získala znalosti o tomto oboru?
V Rakousku, kde pracuji jako zdravotní sestra, jsem zatoužila po dalším vzdělávání a tak jsem se zúčastnila semináře o aromapéči, která tam již řadu let pomáhá ve zdravotnictví a v ošetřovatelství. Což je v nemocnicích, v domovech pro seniory i v zařízeních, která se starají o děti. Zaujalo mě to a rozhodla jsem se v tomhle oboru dále vzdělávat. Ve Vídni jsem absolvovala roční školu s certifikátem pro aromapéči. Abych jej získala, podrobila jsem se několika písemným zkouškám, vypracovala odbornou práci a vše obhájila u závěrečné ústní zkoušky. Intenzivním studiem nás provázela sama zakladatelka školy Evelyn Deutsch, která je ikonou aromapéče a tvůrkyně série produktů pro profesionální péči a domácí užití. Aromapéče je v Rakousku a ve Švýcarsku uznávaným oborem. V obou zemích a v některých dalších státech západní Evropy, už dávno opustili názor, že jde o výmysl. Naopak, celé týmy vědců se zabývají odhalováním nových tajemství vysoce koncentrovaných rostlinných extraktů.
Využíváte tuto metodu ve své profesi zdravotní sestry?
Pracuji v domově pro seniory, a tak je pro mě zásadní věnovat pozornost stavu pokožky mých klientů a předcházet jejímu poškození nebo podráždění. Zde hraje velkou roli používání rostlinných olejů na vlhkou pokožku, aby nebyla pouze vyživována ale i hydratována. Aromapéče je oblíbená nejen u pacientů, ale i u zaměstnanců, a to jako prevence nemoci, infekčních nákaz a zápalu plic. Je to díky péči o místo vstupu infekce, kterým je ústní dutina. Prevence je jednoduchá, i když mnohými lidmi podceňovaná, je to používání éterických olejů ve formě ústní vody během dne nebo večer. Dále je velmi příjemné a užitečné pro náš domov používáme-li osvěžovače vzduchu ve spreji, který obsahuje esenciální olej z listů Ravintsary. Její vůně podobná eukalyptu umí doslova zalarmovat náš imunitní systém a rozpohybovat naši obranyschopnost.
Co pro Vás znamená osobně?
Aromapéče je pro mě životní styl, vodítko pro péči o sebe sama, o své pacienty i mé nejbližší. Je to opravdová péče, jednoduchá, cílená a efektivní. Svoji práci miluji a svůj postoj k ní vyjadřuji mottem: s láskou k péči. Má cesta k opravdovosti se mi otevřela po narození dcerky a aromapéče se stala krokem tímto směrem. Mí pacienti se tak mohou těšit z účinků kvalitních léčivých rostlin a bylin. Do teď z nich těžily farmaceutické společnosti, které izolovaly jejich účinné látky pro výrobu tablet a mastí. Právě aromapéče je využívá neizolované, což přináší užitek v podobě společného působení (synergie).
Věříte v její budoucnost v naší republice?
V Česku je aromapéče zcela nový pojem, je však pouze otázkou času, kdy bude toto vzdělávání umožněno (akreditováno) i českým zdravotním sestrám, z nichž některé možná již nyní nějakou formu aromapéče v praxi aplikují. Už se na to těším.
Produkty pro aromapéči jsou k dostání jen v Rakousku. Pokud by měl někdo o ně zájem, mohu je obstarat a předat na půdě Rodinného centra Maceška Znojmo.