Vojtěch Kloz: Znojmo má ambice, to mě zaujalo

Na ledě jej jistě nepřehlédnete. 190 centimetrů a přes sto kilo živé váhy budí respekt. Jak však sundá nová posila hokejových Orlů výstroj, je z něj pohodový chlapík. Ostatně, že s ním bude legrace, ukázal šestatřicetiletý obránce Vojtěch Kloz i na tréninku, na který jsme zavítali. „To je dobrý, co to je za hopsinkovou šťávu,“ usmíval se, když se v pauze občerstvoval. Fanoušky zaujal i vtipnou odpovědí na jejich diskuzi na facebookových stránkách klubu. Klubové vedení od něj ale neočekává zábavu, očekává především pořádné vyztužení obranných řad i s přesahem do ofenzivy a také předávání bohatých zkušeností mladším spoluhráčům. A hokejista, který pochází z Karlových Varů, si toho je dobře vědom.


Jak se udál váš přestup do Znojma?

Událo se to celkem rychle. Šlo to přes mého agenta, který mi řekl o nabídce od pana Ohery, který dal jasně najevo, že jeho cílem je postup do 1. ligy. To mě zaujalo. Viděl jsem i tým, jaký se ve Znojmě skládá. Vlastně jsem znal jen Honzu Hrušku, se kterým jsme dříve hráli. Že je tu i on mi dalo jasný signál, že chce Znojmo postoupit. Takže jsem se dlouho nerozhodoval. Přišel jsem s jasným cílem, postoupit.


Máte na za sebou první týden na ledě, jak to šlo?
Ale jo, začátky jsou všude stejné, připadám si, že neumím bruslit, neumím s hokejkou (smích). Vždy to chce ten jeden týden, než se do toho člověk dostane.


Znojmo bude hrát 2. ligu, vy jste si tuto soutěž zkusil jako mladík. Jaké to nyní je, být v opačné pozici zkušeného hokejisty?
Je to už trochu jiné, než když jsem… ty brďo, ono už to bude takových patnáct, šestnáct let, co jsem hrál 2. ligu. Když jsem hrál v Sokolově, tak to byl vlastně můj první profesionální hokej. Samozřejmě ta úroveň nebyla taková, doba byla jiná, hokej jiný. Teď už je všude vysoké tempo. Pořád do toho jdu s respektem, že se nestačí jen vyprdět a že se druhá liga uhraje sama, to ne.


Dalo by se říct, že budete s Tomášem Svobodou a Janem Hruškou jako nejzkušenější hráči i takovými mentory v kabině…
Čeká se to od nás. Klukům musíme jít vzorem, poradit jim, pomoci jim na ledě, aby to šlapalo a šlapal celý tým.


Vím, že ve Znojmě ještě nejste dlouho, ale už proběhl nějaký rozhovor s trenéry, jakou mají vizi atd.?
Něco málo proběhlo, ale nic určitého. Brali mě do Znojma s tím, že chtějí zkvalitnit defenzivu a podpořit i trochu ofenzivu. Už je to moderní, aby beci ve velké míře podporovali útok. Na to se těším, protože útočení jsem se nikdy nebál. Už, aby přišly zápasy.


Počítám, že v roli soupeře už jste ve Znojmě v minulosti někdy hrál?
Hrál jsem tu jako soupeř extraligu i první ligu, takže už jsem tady na zimáku byl.


Vybavujete si na nějaký zápas nebo něco speciálního?
Byli tady vždy skvělí fanoušci. Pevně věřím, že je do ochozů dokážeme přilákat i na druhou ligu a budou sem chodit v hojném počtu.


Nemáte trochu obavy, že nebude chodit na 2. ligu tolik fanoušků? Přece jen nemá tak atraktivní zvuk jako ICE Hockey League…
Asi byli namlsaní na jiné soupeře, ale věřím, že naším hokejem jim dokážeme udělat radost a budou koukat na krásný hokej. A pevně doufám, že na samé výhry.


Vy jste si je už ale stačil získat na svoji stranu. Fanoušci diskutovali na klubových facebookových stránkách při oznámení vašeho příchodu, jestli budete stíhat mladé hokejisty a vy jste je překvapil vtipnou reakcí…
Chvíli jsem nad tím přemýšlel, ale pak jsem si říkal, jo, proč ne, odpovím. Abych je uklidnil, tak jsem si dovolil malý vtípek (s úsměvem).


Ono se řekne 2. liga, ale tato sezóna bude poměrně hodně nabitá, hned několik týmů si totiž dělá zálusk na postup, což samozřejmě soutěž zkvalitňuje. Kde vidíte favority 2. ligy, samozřejmě krom Znojma, vy?
Samozřejmě kromě nás (s úsměvem), určitě Chomutov, který hodně posílil. Tábor se dlouhodobě netají ambicemi na postup, možná i Příbram. S těmito týmy se potkáme až v play-off, musíme se určitě dobře připravit, protože to nebude nic jednoduchého. Ať je to, jak je to, tak play-off je všude stejné, nikdo vám nedá nic zadarmo.


Jmenoval jste týmy ze západní skupiny, Znojmo ale hraje ve skupině východní, nebude tedy pro play-off trochu nevýhoda, že je možná v opticky slabší skupině?
Nemyslím si, že by to byla nějak výrazně slabší skupina. Tyhle doby už jsou dávno pryč. Havířov sice spadl, ale určitě poskládá dobrý tým. Jako nevýhodu to určitě nevidím.


Pojďme teď k zeměpisu, prošel jste za svoji kariéru několik zemí, označil byste se za světoběžníka?
Pár zemí jsem prošel, takže můžu říct, že jo. Když vezmu i juniorku v zámoří… takže asi ano (s úsměvem). Ale docela rád jsem se vrátil do Česka, do české kabiny, české vtípky mi chyběly. Pevně doufám, že si celou sezónu užiju, budeme hrát nahoře a bude hodně důvodů vtípky v kabině dělat.


Co se týká vtípků, jak to funguje v zahraničních kabinách, fungují tam stejné fóry jako v Česku nebo je to jiné?
Jo, hokejisti jsou pořád hokejisti. Akorát čeština je trochu specifická, za ty roky jsem se naučil anglicky, takže i v angličtině jsme to zvládali, takže nemůžu říct, že jsem byl za suchara (smích). Ale česká kabina je česká kabina.


Celý rozhovor najdete v aktuální tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické verzi.

REKLAMA