Ve Znojmě přednášel šéf fotbalových rozhodčích

V pátek se ve Staré škole v Centru Louka uskutečnil Seminář rozhodčích a delegátů Okresního fotbalového svazu Znojmo. Na jih Moravy při této příležitosti zavítal i předseda Komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda společně s místopředsedou Liborem Kovaříkem, kteří měli více než hodinovou přednášku.


Po mocenském pádu Romana Berbra nastolila Fotbalová asociace České republiky cestu očisty. S ní souviselo i jmenování Radka Příhody do čela Komise rozhodčích v roce 2021. Jeden z hlavních cílů nového vedení byla větší otevřenost k veřejnosti a médiím a pochopitelně otevřenost i k samotné rozhodcovské komunitě. Do tohoto vzorce tedy zapadala i návštěva Znojma. A můžeme říct, že to byla návštěva osvěžující, nekonal se žádný fádní výklad a oba přednášející pánové dokázali zaujmout. Co však bylo nejpodstatnější, probíhala otevřená diskuze, ať už byl názor z publika jakýkoliv. Příhoda s Kovaříkem chtěli především osvětlit, jak probíhá práce rozhodčích v první lize včetně fungování videa. Měli připraveny několik situací z prvoligových zápasů. Hojně se diskutovalo například na velmi propírané téma pískání hry rukou, kdy je a kdy není. Dále se posuzoval výklad surové hry či různé sporné momenty v podobě nařízených či nenařízených penalt. A na dostupných záběrech se opravdu ukázalo, jak mají sudí mnohdy těžkou práci. Z prvního dojmu se totiž situace jevily úplně jinak, než když se promítla stejná událost z jiného úhlu. Radek Příhoda vysvětloval, že videorozhodčí má v hlavních zápasech k dispozici dvanáct kamer, na ostatních utkáních pak kamer šest. Ne vždy se však ten nejlepší inkriminovaný záběr může dostat do televizního přenosu a diváci tak nemusí mít úplně stejný obrázek jako sudí. Příhoda zmínil, že Komise rozhodčích by ráda tyto záběry ze sporných situací dávala spolu s vysvětlením ihned po zápase k dispozici třeba na sociální sítě, ale kvůli mediálním právům to není možné a musí se čekat.


Také přidal několik historek, jak po sporných momentech dostává v neděli večer ne úplně slušné e-maily. „Stává se, že nám po skončení ligového kola přistane v mailu řada zpráv, které není kvůli vulgaritám úplně vhodné citovat.“ Rodák z Loun však na závěr podotkl, že na okresní úrovni se samozřejmě nedá řízení zápasů z první ligy aplikovat, jelikož v těchto soutěžích se nedisponuje komfortem videa. Rozhodčí se musí rozhodnout v daném okamžiku a rozhodnutí je neměnné. I tak ale byly ukázky vybraných situací z první ligy, a mechanismus jejich řešení, velmi zajímavé. Ostatně krásný zrekonstruovaný sál Staré školy byl takřka plný. Musíme také zmínit, že v úvodu připadla Radku Příhodovi i milá záležitost, předat společně s předsedou OFS Znojmo Milanem Večeřou cenu nejlepšímu rozhodčímu OFS Znojmo za rok 2022, kterým se stal Martin Petrucha. Oceněni byli také jubilanti – Dušan Rehberger (50), Zdeněk Kolesa (65), Miroslav Peňáz (65,), Rostislav Fojtík (70), Pavel Svoboda (70) a Vlastimil Vomela (70).

REKLAMA