Mistrovský rok D2mont Meridy

HATĚ (zp). Jak už bývá tradicí, v reprezentativních prostorách Hotelu Savannah opět bilancoval sezónu, i s představením plánů do té nové, znojemský bikový tým D2mont Merida. Ten i v roce 2023 potvrdil svůj statut domácí špičky v maratonských závodech horských kol. Vidět byl ale i v Evropě.


Tři domácí tituly z českého maratonského šampionátu v horských kolech, tím se může pochlubit tým vedený Jiřím Křivánkem. Lubomír Petruš (elite), Jakub Zemene (mistr do 23 let), Aneta Hovorková (mistryně do 23 let). Byť posledně jmenovaná získala svůj mistrovský dres ještě před přestupem do znojemské stáje. „Letošek probíhal podle plánu, cíl byl mistrovství republiky. Cítil jsem se výborně od prvního závodu sezóny, dlouho jsem neprohrál závod,“ pochvaloval si lídr týmu Lubomír Petruš. Sezóna mohla být ještě sladší, kdyby však Petruše nepotkaly lapálie, jež mohl jen těžko ovlivnit. „Na domácím závodě světového poháru v Novém Městě se mi povedl start, dokázal jsem si vytvořit náskok. Měl jsem ale bohužel defekt na špatném místě, potom přišel i pád, který pramenil i z nekoncentrace. Ve druhé části sezóny mi začalo být špatně a po sérii vyšetření se zjistilo, že mám EBV virus, únavový syndrom. S první půlkou sezóny jsem spokojený, s druhou nejsem, ale technické problémy a zdraví se těžko ovlivňují,“ chápe čerstvý dvojnásobný tatínek, v listopadu se mu narodil druhý syn Samuel. I mistr Česka v maratonu do 23 let Jakub Zemene se pustil do hodnocení uplynulého bikového ročníku. „Moje první sezóna v opravdu dlouhých maratonech, takže jsem to bral jako takový zkušební rok. Získal jsme český titul do 23 let, pak jsem možná až moc chtěl a přestalo se mi dařit, do toho technické problémy. Trochu jsem se hledal, ale ve finále hodnotím sezónu kladně. Poučím se z chyb. Přímo nějaký jasný cíl pro rok 2024 nemám, chtěl bych se hlavně učit od elitních bikerů,“ říká.


Slovo samozřejmě dostala i třetí šampionka v týmu Aneta Hovorková. „Přestože patřím mezi nejmladší závodnice, tak se řadím mezi špičku pelotonu. Je skvělé se ve Znojmě učit od nejlepších maratonců v republice. Teď bude v týmu ještě Zuzka, což bude další pomoc. Cílem je obhájit titul,“ uvedla dvacetiletá blondýnka a prozradila, že dostala do nové sezóny parťačku v podobě Zuzany Šafářové, která doposud závodila především v cross country. „Rozhodla jsem se posunout dál, chtěla jsem zkusit maraton. Kontaktovala jsem Jirku, protože tým patří mezi nejlepší v republice.“ Když už jsme u nováčků v týmu musíme zmínit i osmnáctiletého Ondřeje Horáka, který bude sbírat ve své první nadcházející sezóně v D2mont Meridě především zkušenosti. „Chtěl bych Jirkovi poděkovat, čeká mě velká změna, když přecházím z kategorie juniorů do kategorie U23. Nemám konkrétně stanovený cíl, chci si udělat nějaký základ, ze kterého budu těžit v dalších letech, pokud se mi ale povede udělat nějaký dobrý výsledek, určitě nebudu proti,“ usmíval se. V týmu už naopak nebudou působit bývalý maratonský mistr Česka Jan Strož a Tomáš Morávek.


Nadále zůstává Karel Hník, ten obsadil v populárním seriálu tuzemských závodů Kolo pro život celkově druhé místo za svým parťákem Filipem Rydvalem, který prožil skvělou sezónu. „Už od prosince jsem cítil, že je něco jinak. Sám jsem pak ani nechápal, co se stalo. Určitě je to moje nejlepší sezóna v kariéře. Myslím, že výsledky mluví za vše, ale nejvíc mě potěšilo, když jsem Lubovi pomohl k vítězství ve třetí etapě Alpen Tour,“ zmínil prestižní zahraniční etapový závod. Výborné výsledky pochopitelně neutekly konkurenci, ale Rydval odolal a nadále bude závodit za znojemský tým, který má i pro další sezónu smělé plány. Soustředit se bude tradičně nejvíce na maratony, a to na domácí půdě v rámci českého šampionátu (bude obhajovat tři mistrovské dresy), Kola pro život a Prima Cupu, ale i v zahraničí. Mluvíme nejen o závodech světového poháru. D2mont Merida vyrazí i na slovutný etapový závod dvojic Cape Epic v Jihoafrické republice. Právě k Cape Epic se váže jedna záležitost, pokud se jí podaří dotáhnout do zdárného konce, byla by to velká věc. „Zatím ještě nemůžu nic prozradit, pokud by to klaplo, byla by to opravdu světové,“ uvedl šéf znojemské stáje Jiří Křivánek. Mimo maratonů je v plánu ale i objetí vybraných závodů světového poháru populárního cross country, který je i součástí olympijských her, to se týká Lubomíra Petruše. Nereálná není ani účast na některých závodech gravel série.


Nad jednou věcí, která se měla v příštím roce uskutečnit, si pak můžeme jen povzdechnout. Domácí mistrovský šampionát se totiž měl uskutečnit právě ve Znojmě. „Bohužel ve Znojmě chybí kopce, takže pořadatelství nebylo schváleno. Ve hře byla varianta, která však počítala i s tím, že by trať vedla přes část Podyjí, ale Národní park tomu nebyl nakloněný,“ vysvětloval Křivánek. O možnost podívat se na bikery a bikerky D2mont Meridy na domácí půdě však fanoušci nepřijdou. Tradičně se budou účastnit znojemského závodu v rámci Kola pro život. Nově se pak ve Znojemském regionu uskuteční i podnik stále populárnější série Prima Cup.

REKLAMA