Jóga je malý zázrak, cvičit ji mohou všichni

Ukazovat lidem, že se dá žít plnější, zdravější a kvalitnější život, to je sen Markéty Tomanové ze Znojma. Její cesta po maturitě proto vedla na studia farmacie. Jako lékárnice pracovala v Břeclavi, v Brně a později jako „létající lékárník“ jednoho řetězce pro Prahu a střední Čechy, což znamená, že zastupovala personál ve více než pětadvaceti lékárnách. Odtud přešla do Státního ústavu pro kontrolu léčiv v Praze. V té době se vdala, vzala si Znojmáka, narodil se jí syn a po mateřské dovolené nastoupila do farmaceutické firmy, kde měla na starosti tvorbu nových doplňků stravy. Před narozením druhého dítěte se mladá rodina odstěhovala z Prahy do Znojma. Paní Markéta se během mateřské dovolené rozhodla pro jógu. Nabyla přesvědčení, že toto cvičení a duchovní nauka přinese užitek mnoha lidem a dá i jí smysl života, protože chtěla pracovat s lidmi a pomáhat jim. Jóga, kterou cvičila od mládí, ji nesmírně bavila. Složit zkoušky v instruktorském kurzu bylo proto pro ni hračkou. Před několika měsíci si ve Znojmě v Tyršově ulici otevřela jógové studio, více se již dozvíte v následujícím rozhovoru.


Vzpomínáte si na dobu, kdy jste se s jógou seznámila úplně poprvé?
Pocházím z Rakvic a jako studentku břeclavského gymnázia mě přitahoval tanec. Stala jsem se členkou taneční skupiny Balanc ve Velkých Bílovicích a měla tak blízko i k aerobiku a zumbě, které naše trenérka tance také vedla. Během studií na univerzitě v Brně jsem brigádně pracovala v recepci fitness centra, kde byly i lekce jógy, a na jednu z nich jsem před 17 lety zavítala. Jógu jsem tehdy brala jako oddech a protažení k náročným tanečním tréninkům. Do hodin jógy jsem pak chodila všude, kde jsem pracovala. Učila jsem se různým stylům jógy s různými lektory. Také jsem delší čas praktikovala Integrální jógu, která více seznamuje s filozofií tohoto cvičení.


Co Vám osobně toto cvičení přináší?
Vždy jsem jógu vnímala jako velmi přínosnou nejen pro svoji kondici a pružné tělo, ale především pro práci s dechem, uvolnění přehlcené mysli i pro možnost setkání se se svojí duší a se svým vnitřním já. Už během prvních lekcí jsem zažívala velice příjemné stavy relaxace, odpoutání se od myšlenek, a až lehkého odpoutání se od svého těla. Je to krásný meditativní stav, do kterého se vždy ráda vracím a vnímám jej jako úžasný regenerační proces pro tělo, mysl i duši. Je i místem, odkud se mohu odrazit a zdolávat pak nástrahy všedních dnů, kde mohu čerpat sílu a vitalitu pro své tělo, budovat tak pevné základy pro svůj další rozvoj. Mimo lekce jógy totiž již dvanáct let intenzivně pracuji na svém osobním rozvoji, a to různými metodami, jako jsou konstelace, ženské kruhy či meditace. Vystudovala jsem astrologii v astrologické škole, a tak z jiného úhlu poznávám sama sebe i možnosti, které jsou nám všem dány.


Na jaký typ jógy se jako lektorka a cvičitelka zaměřujete ve svém znojemském studiu?
Na to se dá těžko odpovědět. Jen vysvětlím, že lidé v naší západní společnosti (v Evropě a severní Americe) nejčastěji praktikují fyzické pozice – ásany, což je tělesné cvičení a protahování, i když jóga má duchovní přesah. Kdo pronikne hlouběji, začne jógu brát jako životní styl a žije také její etické a morální zásady. Jde o jógovou filozofii, kterou popisuje takzvaná osmistupňová stezka. Naše studio proto klienty postupně seznamuje s jednotlivými aspekty jógy a ukazuje jim její celistvost a propojenost. Důležitou součástí jógy jsou například dechová cvičení, která pracují s usměrňováním toku energie v těle, takzvaná pránájáma, nebo různé relaxační techniky.


Já osobně mám ráda jak jógu klidnou, pomalou, což je klasická hatha jóga, tak i svižnější, až taneční – dynamickou vinyasu nebo power jógu. Jen podotýkám, že ve všech našich lekcích pracujeme s dechem a s myslí, s ásanovou praxí i relaxací.

Jste maminkou osmiletého syna a čtyřleté dcery, seznamujete své děti s tímto cvičením i učením?
Sama jsem poznala, že těhotenství a porod je pro miminko a jeho budoucí život zásadní. Jsem přesvědčena, že je důležité už nejmenším dětem ukázat jógový způsob přístupu k životu. Proto se také věnuji nastávajícím maminkám a ženám po porodu i rozvoji pohybových dovedností malých dětí. Ve studiu vedu lekce jógy pro děti, které probíhají hravou a kreativní formou. Nejmenší se tak učí lepší koordinaci pohybů, rovnováze, koncentraci, posilují, protahují se i relaxují. Svým dětem tuto možnost také nabízím, ale nenutím je. Často mají samy zájem, když mě vidí cvičit, chtějí se přidat. Oslovilo mě i několik školek a škol na Znojemsku, abych vedla lekce pro jejich žáky. Je to vždy velká výzva, ale také radost, když vidím, jak jsou děti přirozeně spirituální a snadno se učí jógovým pozicím.


Navštívila jste někdy Indii, zemi, která je považována za kolébku jógy?
Zatím jsem v indickém ašrámu nebyla, ale kolegyně Martina Čepová předává na svých seminářích klientům vědomosti, které nabízí ájurvéda neboli věda života. Je to sesterská nauka jógy, která vznikla v prvním století našeho letopočtu právě v Indii. Je označována jako nejstarší léčebný systém zahrnující očistné techniky a používání bylin.

Pro koho je vhodná a jak nám pomáhá udržovat nebo i zlepšovat zdraví?
S jógou může začít kdokoliv a kdykoliv. Učíme s ní cítit svoje tělo, emoce a své potřeby. Základní technikou je práce s dechem, která je vhodná a dostupná pro všechny a výrazně zlepšuje jakýkoliv zdravotní stav. Dech je zázrak, který máme neomezeně k dispozici, ale velmi málo jej v životě využíváme. Díky tělesnému cvičení (ásanám) si zlepšujeme nejen pružnost a sílu těla, ale setkáváme se sami se sebou a se svými limity. Také se učíme překonávat překážky, které nám často nastavuje jen naše mysl a naše ego. To je další aspekt, na který se při lekcích zaměřujeme. Správným programováním myšlenek a kontrolou své mysli můžeme změnit náš život o sto osmdesát stupňů. Začínáme si tak tvořit vlastní realitu, nastavujeme své tělo na vyšší vibrace a přitahujeme si tak do života více štěstí, lásky a spokojenosti.


Ve Znojmě jsou občas vidět letáčky nebo plakáty s nabídkou cvičení jógy. Nemáte obavu z konkurence, z toho, že lektorů je v našem městě dostatek?
Ve Znojmě vede kurzy několik jógových instruktorů, ale když jsem se přistěhovala před pěti lety, musela jsem po nich docela pátrat. Dosud zde nebylo žádné studio, které se zaměřuje výhradně na jógu. Nedovedu si představit, že praktikuji jógu ve velké tělocvičně nebo ve cvičebním sále fitness centra. Vnímám to tak, že toto učení je třeba předávat v důvěrném, intimním prostředí. Proto jsem se rozhodla studio vybudovat. Náš přístup je vysoce individuální, pracujeme jednotlivě s každým příchozím, který má své specifické potřeby. Já si ráda s klienty ve studiu povídám a osobně je poznávám. Mým záměrem je, aby prostředí studia i samotná praxe během lekce pomáhala lidem dostávat se k sobě a ke své podstatě, nalézat odpovědi na své otázky, otevírat svá srdce i svůj život novým možnostem a zkušenostem.


Můžete upřesnit, kde a kdy cvičení probíhá a jak se mohou zájemci přihlásit?
Naše studio je v centru Znojma na adrese Tyršova 3. Otevřeno máme denně podle rozvrhu, který je na stránkách www.yogalibra.cz. Přihlásit se může opravdu každý – rodič s dítětem od dvou let, těhotné ženy, maminky, starší děti, studenti, muži, senioři, aktivní sportovci, kteří jógou často kompenzují výkonnostní trénink. Stejně tak se mohou hlásit lidé se sedavým způsobem života, a tím i ztuhlými či zkrácenými svaly. Mohou přijít i lidé staršího věku, kteří se chtějí začít sami sobě věnovat a zlepšit svůj zdravotní stav, či přepracovaní lidé, kteří potřebují odbourat stres a „vypnout hlavu“.

Uvádíte, že kromě jógy pracujete i na svém duchovním rozvoji. Vedete tímto směrem i Vaše cvičence ve studiu?
Ano, a to velmi ráda. V našem studiu se pravidelně konají „ženské kruhy“ s Kristínou Šimegovou. Plánujeme organizovat další vzdělávací akce například o krystalech a možnosti jejich praktického využití, stejně tak meditace a semináře pro celistvý osobní rozvoj.

Mimo pravidelné lekce jógy, jako je třeba ashtanga jóga, hatha jóga, relax jóga, dynamická jóga, jóga pro zdravá záda nebo jemná jóga (na principech zdravého pohybu), nabízíme i praktické semináře o ajurvédě, zveme i externí lektory na jiné, specifické druhy jógy. Měli jsme zde víkendový seminář Ashtanga jógy s významným slovenským lektorem Jaro Pávkem. Koncem dubna plánujeme ukázku Kundaliní jógy a gongovou vibrační lázeň s Mirkou Raškovou. Stačí jen sledovat naše webové stránky nebo sociální sítě.

REKLAMA