Lenka Do chtěla být módní návrhářkou, splnil se jí jiný sen

Novou tiskovou mluvčí Ministerstva zahraničních věcí se stala třicetiletá Lenka Do, která má zkušenosti z práce v médiích i v diplomacii. Více než rok pracovala jako externí redaktorka Hospodářských novin, čtyři roky strávila jako redaktorka na zpravodajském kanálu ČT24. Po návratu ze studia v zahraničí nastoupila na Britské velvyslanectví v Praze, kde se věnovala české domácí politice a veřejné diplomacii. Mladá žena pochází z Vietnamu a v naší republice žije od svých tří let. Vystudovala osmileté gymnázium na GPOA Znojmo, v Praze absolvovala bakalářský obor Mezinárodní teritoriální studia a magisterský obor Americká studia na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Během vysokoškolského studia strávila semestr na University of New Orleans ve Spojených státech. Plynně hovoří anglicky a dorozumí se i německy. A právě na léta strávená ve Znojmě se jí ptáme v krátkém rozhovoru.


Přiblížíte našim čtenářům, jak dlouho jste ve Znojmě žila a kam jste chodila do školy?
Bylo to od poloviny třetí třídy základní školy, kterou jsem navštěvovala na ulici Mládeže do doby, než jsem dokončila osmileté gymnázium na Pontassievské a odešla do Prahy na vysokou školu. Je to období přibližně od roku 2000 do roku 2011.


Jak jste se dostala do Znojma?
S rodiči, kteří se do města na jihu Moravy přestěhovali kvůli práci.


Co patřilo k vašim oblíbeným předmětům na střední škole?
Byla to vždy angličtina. Měla jsem také ráda sloh a literaturu. Zajímala jsem se o politiku a mezinárodní dění.


Na co v Praze z jižní Moravy vzpomínáte nejvíc?
Nejvíc mi chybí příroda Národního parku Podyjí. A taky v naší metropoli nemají tak kvalitní a dobré víno i burčák jako u vás.


O jaké profesi jste jako dítě snila a splnil se Vám sen?
Když jsem byla malá, chtěla jsem být módní návrhářkou. Jak vidíte, tento sen se mi nesplnil. Vždy mě ale lákala i diplomacie a prosazování českých zájmů v zahraničí a tento sen se mi splnil o dost více.


Pokud se vrátíme k Vaší současné práci, co si myslíte, že je nyní nejdůležitější v zahraniční politice naší země?
Je to pevné ukotvení v NATO a v Evropské unii. V dnešní době, kdy Putin vede barbarskou válku proti Ukrajině, se to ukazuje jako klíčové pro naši bezpečnost. Dále se musíme vrátit k našim základním hodnotám, které po revoluci nastavil Václav Havel, jako je ochrana lidských práv, svobody médií a demokracie. A pak také digitalizace. Toto jsou priority ministra zahraničí Jana Lipavského i moje.

REKLAMA