Vakcína bude do srpna pro 70 procent zájemců i na Znojemsku

Pokud nedojde k výpadku dodávek vakcín proti onemocnění Covid-19, Jihomoravský kraj bude schopen naočkovat do konce srpna sedmdesát procent jeho obyvatel starších patnácti let. „Strategii očkování“, dokument, který podrobně představuje postup v následujících měsících, schválili krajští radní ve středu. A zahrnuje i Znojemsko. „Jsme schopní naočkovat až 18 tisíc lidí za den. A to nepočítáme ještě firmy, soukromý sektor a neziskovky, které se v průběhu zapojí taky,“ uvedl hejtman Jan Grolich.
Strategii vypracoval a představil krajský koordinátor pro očkování, lékař Lukáš Homola. V dokumentu uvádí i přesné počty vakcín v jednotlivých měsících, kdy vychází z informací o plánovaných dodávkách. A počítá i s případnými krátkodobějšími výpadky v distribuci.
„Strategie počítá se čtyřmi pilíři, s nemocnicemi a mobilními týmy, s velkokapacitními centry, s praktickými lékaři a se soukromým a neziskovým sektorem,“ představil plán Homola.

Do očkování se zapojují i praktici
Kromě velkokapacitního očkovacího centra ve sportovní hale ve Znojmě na Dvořákově ulici se ode dneška, pondělí

  1. března, do očkování zapojí i praktičtí lékaři a dále se bude očkovat i v nemocnicích. Kraj počítá i s tím, že ne všichni se z počátku budou chtít nechat očkovat. „Rozhodli jsme taky, že zanedlouho uděláme plošnou propagační kampaň, chceme přesvědčit lidi, že očkování má smysl. Zatím to totiž vypadá, že stát žádnou takovou kampaň dělat nehodlá,“ nastínil hejtman Grolich. Doplnil, že na jižní Moravě představuje 70 procent obyvatel starších 15 let (včetně deseti procent takzvaných „přespolních“) 770 tisíc. Každý dostane dvě dávky, což je celkem 1 540 000 vakcín.

Senioři 70+ se ode dneška mohou registrovat
Zájemci o očkování z řad seniorů starších 70 let se mohou od pondělí 1. března registrovat k očkování proti nemoci Covid-19 přes webový portál crs.uzis.cz. „Těm, kteří si s registrací přes web neporadí a kteří se nemohou s touto prosbou obrátit na své příbuzné nebo známé, opět ráda pomůže znojemská radnice prostřednictvím speciálních infolinek, které obsluhují pracovníci sociálního odboru. Volat lze v pracovní dny od 8 do 16 hodin na telefonní čísla 733 781 612 a 733 781 614,“ informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Senioři si připraví občanský průkaz a kartičku pojištěnce.
I nadále se mohou registrovat senioři starší 80 let, kteří se pro očkování dosud nerozhodli. Telefony ale slouží jen seniorům uvedených věkových kategorií. Ostatní se mohou s dotazy obrátit na celostátní 1221 nebo krajskou linku 800 129 921. Další aktuální informace k očkování bude radnice zveřejňovat na www.opatreniznojmo.cz.

REKLAMA