Skandální trest: Šest let za komentář na internetu

Pochvalu za teroristický útok na Novém Zélandu před dvěma lety napsal na serveru zvraceny.cz pod přezdívkou SSMAN dvaadvacetiletý Benedikt Čermák ze Znojma. Mladík, který tehdy útok sledoval na videu, mimo jiné uvedl: „Jak jim chutná medicína??? Dobrá práce!??“. Schvaloval tím teroristický trestný čin na veřejně přístupné počítačové síti, a byl obžalován ze zločinu podpory a propagace terorismu.

Jeho souhlasným komentářem se zákeřným útokem v mešitě této ostrovní země, při němž zemřelo 51 lidí a dalších 50 bylo vážně zraněno, se v úterý zabýval Krajský soud v Brně. Mladý muž se k činu přiznal ale svých slov, která na online server napsal, litoval. U soudu se hájil, že s vražděním nesouhlasil.

Krajským soudem byl odsouzen k šestiletému pobytu ve vězení. Soudce Michal Zámečník přihlédl k tomu, že obžalovaný byl již v minulosti trestán a choval se verbálně i fyzicky agresivně. Jak podtrhla státní zástupkyně Dagmar Lastovecká, tyto případy nelze podceňovat: „Nebezpečnost těchto činů spočívá v tom, že nikdy nevíme, jak je člověk daleko od slov k činům. Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv, jakkoliv a bez limitů. Ono to tak není.” Odsouzený s rozsudkem nesouhlasil a odvolal se. Kauzou se nyní bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Za uvedený trestný čin je sazba v rozpětí pěti až patnácti let.

REKLAMA