Šéf Besedy František Koudela: Kulturu ve Znojmě čeká proměna

Vinobraní, divadlo, koncerty, kulturní léto, Majáles, Advent a desítky dalších kulturních a společenských aktivit ve Znojmě „má pod palcem“ Znojemská Beseda. Baví i vzdělává Znojmáky od těch nejmenších dvouletých, až po devadesátileté. Jak se jí daří je zaujmout a přitáhnout, zvláště dnes, kdy má silnou konkurenci ve virtuálním světě, a kdy se někteří milovníci hudby a divadla po dvou pandemických letech vzdali těchto uměleckých zážitků v koncertních a divadelních sálech? Na to všechno se ptáme ředitele této příspěvkové organizace města Znojma, Františka Koudely. 

Prakticky až letos se „do starých kolejí“ vrátil život takový, jaký byl před dvouletým covidovým lockdownem. Stalo se tak i s kulturou ve Znojmě nebo jste se některé akce rozhodli opustit?  

Za poslední dva roky jsme museli dělat desítky změn, přesunů termínů a nejrůznějších výjimek. Jsem ale rád, že se nám většina akcí podařila udržet v takovém rozsahu, jak byli všichni zvyklí. Opouštět je určitě nebudeme, ale chystáme se měnit koncepci. Od letošního roku očekávám, že se nám vybarví, jakým směrem se budeme ubírat v příštích letech. Návštěvníci vyhledávají více řemeslných aktivit, kvůli velké nabídce různých festivalů a koncertů také rostou nároky na hudební interprety, které do Znojma zveme. V těchto rovinách budeme hledat správný balanc.

A co diváci, zůstali vám věrní nebo někteří z nich dali přednost televizi či počítači?

Jsme za půlí roku a troufám si říct, že diváci od televizí a počítačů spíše utíkají. Po pomalém rozjezdu na začátku roku začala stoupat návštěvnost městského divadla. Samotné akce jako Májové slavnosti, Dětský den nebo Pivní slavnosti přesáhly hranice návštěvnosti minulého roku. Právě to, že jsou nám lidé věrní, je pro nás hnací motor pro kreativní vytváření festivalů, akcí a dalších různých projektů.

Mnoho lidí během těchto dvou omezujících let přišlo na to, že za hodnotnými kulturními zážitky nemusí jezdit do velkých měst, ale je najdou i ve Znojmě. Mysleli jste na to i při sestavování programu letošního kulturního léta?

Znojemské kulturní léto prošlo za poslední roky zásadní obměnou. Během července a srpna dokážeme každý den nabídnout tematický program. Pondělí tradičně patří dětem s programem Hradebního pondělí, představíme ale také úterky s cimbálovou muzikou, hudební středy, nebudou chybět ani chill out párty u rotundy, divadelní představení a rytířské turnaje. K tomu musíme přičíst také Hudební festival Znojmo, Šramlfest, program Znojemského městského pivovaru, Galerie a prostor (GaP). Ti všichni s námi tvoří opravdu pestrou nabídku, ze které si vybere každý.

Po dvou letech bude ve dnech 9. až 11. září obnoveno Znojemské historické vinobraní, takové, na jaké byli diváci po léta zvyklí. Jaký je zájem o vstupenky v předprodeji?

Letos budou platné všechny vstupenky, které si návštěvníci koupili na oba zrušené ročníky. Už teď ale víme, že je zadáno více jak osm tisíc permanentek. Další vstupenky jsou také ve formě neproměněných poukazů. Na základě toho můžeme už teď zhodnotit, že se návštěvníci do Znojma na vinobraní těší. Pomyslný vrchol předprodeje totiž přichází pravidelně na přelomu prázdnin, většina pak nechává nákup vstupenek na místě. Když se podíváme na report prodeje, vidíme, že se vstupenky neprodávají jen v České republice, ale také na Slovensku, v Itálii, Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Chorvatsku, Německu a také ve Velké Británii.

Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-27-2022-d7279653.htm

REKLAMA