Miroslav oslavila osm set let

Nevídanou slávu zažilo o uplynulém víkendu město Miroslav, které si připomnělo 800 let od první oficiální písemné zmínky o něm.

V programu rozvrženém do tří dnů nechyběla ani klasická večerní vesnická tancovačka v pátek i v sobotu, stejně jako v pořadí již 31. ročník Jarmarku u Floriána nebo další ročník věhlasného Meruňkobraní.

Toho, na čem byly oslavy 800 let v Miroslavi postaveny, však bylo mnohem víc. Od slavnostního odhalení nových skulptur, přes udělování symbolických klíčů od bran města, po křest výpravné knižní publikace, která onu sáhodlouhou historii přibližuje. Vyvrcholením sobotního programu byl u návštěvníků čím dál víc populárnější Knedlíkový král nebo vyhlášení výsledků Meruňky a Meruňkovice roku. Knedlíkovým králem miroslavského meruňkobraní pro rok 2022 se stal Jaromír Rafaj z dalekého Zlína, kterého místní za ta léta již dobře znají a který dokázal v časovém limitu 20 minut spořádat 46 meruňkových knedlíků z odpalovaného těsta dochucených tvarohem, cukrem a máslem. Stříbrným králem se stal místní jedlík Josef Keberle s výkonem 42 knedlíky a bronzový stupínek nakonec obsadila žena, Jana Vargová z Miroslavi s výsledkem 32 meruňkových knedlí.

V soutěži o plod meruňky zůstaly všechny medailové pozice doma a nikdo jiný než Miroslavák se do vedení neprobojoval, neboť zvítězil Štefan Samson, následovaný Jiřím Hrubým a Pavlem Wolnerem mladším, který skončil třetí.

V letošním roce silně obsazená soutěž o Meruňkovici roku nabídla všem návštěvníkům nejenom ochutnat zdarma všech 77 přihlášených vzorků, tedy symbolicky od osvobození města za každý rok jeden vzorek, ale také překvapivé výsledky. Nejlepší lihovinu z meruněk totiž dokázal vypálit Boris Ondrůšek z Troskotovic a tím pádem titul Meruňkovice roku putuje na sousední okres Brno venkov. Druhý byl Josef Hanzel a třetí Emil Pelc, oba z Miroslavi.

O sobotní podvečerní zábavu se v areálu zámeckého parku v Miroslavi postarala nestárnoucí skupina Kamelot i se svým frontmanem hudebníkem, skladatelem, textařem i zpěvákem Romanem Horkým a v neděli pak na stejném místě v čase brzkého odpoledne vystoupilo legendární pěvecké a taneční duo Hana Buštíková & Dana Vlková vystupující bezmála již půlstoletí pod značkou Kamélie. Bohatý program oslav 800 let města završil v neděli v podvečer koncert barokní hudby s tvorbou starých mistrů uspořádaný v interiérech zámku Miroslav.

REKLAMA