Hudební festival se přehoupl do druhé poloviny

K Pavlu Šporclovi, Jakubu Černohorskému, Janáčkovu komornímu orchestru, znojemskému Big Bandu, Karlu Fojtíkovi nebo Brněnskému rozhlasovému orchestru lidových nástrojů včetně jeho sólistů se po celý uplynulý týden přidávala další více i méně známá jména dalších osobností, které tvořily program druhého hudebního festivalového týdne.

K těm tradičním jménům a pro návštěvníky Hudebního festivalu Znojmo i známějším či osvědčeným koncertům patřil jistě varhaník Martin Jakubíček a jeho Tour de varhany po kostelích a chrámech našeho okresu i přilehlého pohraničí. Svou premiéru před publikem si v dolním sále znojemské kaple Sv. Václava v rámci Hudebního festivalu během prvního Koncertu při svíčkách odbylo i pěvecké trio Drei Engel vzniknuvší právě před několika lety tady u nás. Markéta Böhmová – Klaudová, Lucie Netušilová – Karafiátová a Pavla Radostová se potkaly na některém z uplynulých ročníků Hudebního festivalu a na popud organizátorů se nejenom daly dohromady, ale připojením cembalisty Jiřího Havrlanta tak vzniklo nové umělecké kvarteto, které nastudováním duchovních i barokních andělských skladeb, popř. operních árií andělů bravurně zaplnilo díru na kulturním poli. Trh s další pestrou nabídkou festivalového dění obohatil pondělní Industriální koncert ukrajinského violoncellisty Alexeje Shadrina za doprovodu tureckého pianisty Salih Can Gevreka; úterní Koncert na dřeň s kapelou Jay Delver, jehož výtěžek byl věnován na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně nebo tradiční Hudba v ulicích. O středečním koncertě Ondřeje Havelky a Melody Makers, kterým souběžně začalo i letošní Kulturní léto na zámku Uherčice si můžete přečíst na jiné stránce našich dnešních novin.

Hvězdnou a mezinárodní úroveň Hudebního festivalu Znojmo pak potvrdilo víkendové uvedení oratoria Josepha Haydna Návrat Tobiášův, které ve světové premiéře inscenoval Tomáš Ondřej Pilař. V hudebním nastudování Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka a v choreografii Martina Šintáka se vyjma našich domácích interpretů Dagmar Šaškové, Lucie Kaňkové a Adama Plachetky představili také britský tenorista Theodore Browne nebo izraelská sopranistka Shira Patchornik. Návrat Tobiášův se jednoznačně stal vrcholem dalšího festivalového týdne a dle reakcí odborných kritiků i laické veřejnosti také jedním z vrcholů letošní operní sezóny u nás. Hudební festival Znojmo 2022 však zdaleka nekončí a ve svém posledním týdnu, který právě začal, má na programu Dětský den, Koncert na česko-rakouské státní hranici, Slavnostní mši i Přednášku o andělech, na které je volný vstup. Mimo nich jsou mimo jiných ještě také naplánovány Koncerty vítězů, malých géniů, bez hranic, druhý Koncert při svíčkách nebo vranovského zámku. Vrcholem závěrečného týdne znojemského Hudebního festivalu se má stát a capella koncert zahraničního světově proslulého uskupení Voces8.

REKLAMA