Znojmo má novou atrakci: Kryt pod náměstím

Minulý týden byla otevřena veřejnosti nová atrakce Znojma. Zrekonstruovaný kryt civilní obrany pod náměstím TGM náhodně objevený zhruba před dvěma lety. Hned o prvním víkendu byly prohlídky beznadějně vyprodané.


K vidění je například sociální zařízení, ventilátor pro cirkulaci vzduchu a elektroinstalace, to je původní zařízení, které se snad nikdy nepoužilo. Kryt se stal další součástí prohlídkového okruhu znojemského podzemí. „Více než dva roky práce od probourání podzemních chodeb po technické přípravy prohlídek přinesly pro návštěvníky opravdu autentickou prohlídku krytu civilní obrany. Je to pro nás unikátní projekt, zejména kvůli náročnosti realizace. Pracovali jsme s báňskými odborníky, se zkušenými stavebními pracovníky, ale také s pamětníky a historiky. Nový okruh návštěvníkům přinášíme symbolicky v dubnu na začátku turistické sezóny,“ uvedl František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.


Nejsložitější otázkou podle něj bylo jak propojit kryt se stávající trasou podzemí, aby vznikl přímý vstup využitelný pro prohlídky. V plánu bylo hned několik variant jako třeba použití chemického roztoku na rozpuštění betonových stěn, avšak nakonec byl odborníky zvolen postup mechanického odstranění betonu a horniny mezi chodbami, v délce asi 4 metrů. Cesta do krytu nyní vede přes klasickou trasu, dále i adrenalinovou trasu s označením náročnosti 2, která přináší zúžené průchody a končí pak v krytu pod Masarykovým náměstím. „Od začátku máme k dispozici nový sken chodeb pod centrem Znojma. To nám umožnilo lokalizovat případné další přístupy. Ten nový, ze vstupu do podzemí je ale z pohledu bezpečnosti i provozu nejvhodnější. Řešili jsme také odvětrávání, kvůli vysoké vzdušné vlhkosti, která je i přes dostatečný přísun vzduchu stále vysoká,“ přiblížil František Koudela.

REKLAMA