Znojemští Piráti podali podnět na přepočítání výsledků komunálních voleb

(Foto: Piráti Znojemsko) Pochybnosti o správném sčítání komunálních voleb ve Znojmě mají znojemští Piráti. Proto podali podnět na jejich přepočítání. „V průběhu sčítání se evidentně vyskytly problémy. Ve dvou okrscích byly zveřejněné údaje posléze změněny. Pochybnost také vzbuzuje velká odchylka získaných hlasů v jednom z okrsků v porovnání s volbami v roce 2018. Zatímco celkově získali Piráti o necelé tři desetiny procenta méně, tak ve zmíněném okrsku to bylo o více než 50 %,“ komentuje důvody Pavel Nevrkla, lídr pirátské kandidátky.


Piráty dělilo od pětiprocentní hranice a získání jednoho zastupitelského mandátu pouze pár setin, celkově to znamenalo pouhých 231 hlasů, což by znamenalo, že kdyby zaškrtlo celou jejich kandidátku osm lidí, pětiprocentní hranice by dosáhli. Nelíbí se jim také fakt, že volit nemohli lidé v karanténě. „V posledních volbách do poslanecké sněmovny se mohli zapojit i lidé v karanténě. V aktuálních komunálních volbách tato možnost nebyla. Dle sdělení krajské hygienické stanice se takto nemohlo zúčastnit až 100 voličů. Při 43% účasti se jedná o 1333 hlasů,“ říká místopředseda místního sdružení a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Lukáš Dubec.


Pokud by se podnět ukázal jako oprávněný a při přepočtu by se Piráti do zastupitelstva dostali, změnilo by to rozložení sil. Vítězné ANO by ztratilo jednoho zastupitele právě na úkor Pirátů. „Z extremistů v čele našeho města nejsme vůbec nadšení. Pokud už ale taková koalice má vzniknout, tak chceme, aby nebal sebemenší pochybnost ohledně výsledků voleb,“ dodává Nevrkla.

REKLAMA