Za násilí na jatkách hrozí až šestileté vězení

Kopání do hlavy a do břicha, bití železnou tyčí, nepřiměřené popohánění elektrickým bičem, táhnutí za uši, to byly způsoby, jakými se dva zaměstnanci a jeden brigádník snažili dostat prasata z nákladních aut na jatka v Trávním Dvoře v Hraběticích. Někteří je bili i bezdůvodně. Pokud zvířata už nemohla vstát, uvázali jim na jednu nohu lano nebo řetěz a táhli je dovnitř. Za nohu byla pomocí lana a navijáku na jatka z návěsu vozu dopravena i jedna zraněná kráva. Trojici, která surové jednání provázela sprostými nadávkami, natočila ve venkovním prostoru jatek v letech 2020 až 2022 skrytá kamera. Členové a příznivci organizace „Zvířata nejíme“ poté předali záběry policii. Vyšetřování probíhalo rok a půl v jehož závěru byli muži usvědčeni z porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.


Minulý čtvrtek se kauzou zabýval senát Okresního soudu Znojmo v čele se soudcem Jaromírem Kapinusem. Jakub Krnáč (osmkrát soudně trestaný) a Karel Chytka jsou obžalováni z přečinu týrání zvířat a zločinu týrání zvířat ve stádiu spolupachatelství. Martin Sion pro přečin týrání zvířat ve stadiu spolupachatelství. Soud vyhověl žádosti posledních dvou jmenovaných a jednal v jejich nepřítomnosti.
Státní zástupce Pavel Toufar popsal přibližně dvanáct případů trýznivého zacházení s dobytkem, kdy zvířata očividně trpěla. Bylo to také vidět a slyšet na videích promítnutých v soudní síni. „Obvinění jednali v rozporu se zákonem, který zakazuje zacházet se zvířetem, popohánět je nebo je přepravovat způsobem, který mu vyvolává nepříjemnou bolest, utrpení nebo poškození zdraví nebo vede k neúměrnému fyzickému vyčerpání,“ konstatoval Toufar.


Senát vyslechl jako svědka řidiče, který přivezl na jatka krávu. Ten uvedl, že ji Kuba z jatek (Jakub Krnáč) vytáhl navijákem uvázanou za jednu nohu. „Když jsem ji nakládal na přívěs, tak tam šla normálně sama. Zřejmě došlo k poranění při přepravě. Museli jsme ji při vykládce dostat nějak ven z vozu,“ přiblížil svědek. Na dotaz soudce, zda takových případů bylo víc, řekl, že na jatka jezdil častěji, ale to byl ojedinělý případ, další si nevybavuje.


Před soudem vypovídaly i bývalé zaměstnankyně jatek. Žena z výrobny na jatkách na videích poznala všechny tři obžalované. Další, která byla v expedici, připomněla, že vykládka zvířat na jatka byla nebezpečná činnost. „Když se zvíře převáží a dostane se do jiného prostředí, tak má stres, může zaútočit. Není to lehká práce, každý se k tomu postavil tak, jak je zvyklý, že by je týrali, jsem neviděla,“ popsala. Současně podotkla, že svoz dobytka probíhal převážně ráno, kdy vypisovala papíry a chystala zboží pro prodejny, takže na jatka v tu dobu nechodila. Z rodinných důvodů se omluvila předvolaná veterinářka, která měla nad hrabětickými jatkami veterinární dohled. Soud proto jednání odročil na 18. dubna.

 

Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA