Z vysoké školy bude ubytovna pro uprchlíky

Dnes již málo využívaná budova Soukromé vysoké školy ekonomické, jejíž aktivity ve Znojmě byly utlumeny, se stane dalším centrem pro uprchlíky z Ukrajiny. První z nich by sem měli zamířit už v úterý. Budovu na Loucké ulici na základě požadavku Jihomoravského kraje vytipovalo město Znojmo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR.

Připraven je zde prostor až pro 100 občanů z Ukrajiny. „V prvé řadě jsme vytipovali prostory vysoké školy, které jsou minimálně využívány. Vymezili jsme zde celé patro, kde jsou k dispozici toalety, sprchy, kuchyňka, posezení, hřiště atd.,“ vysvětlil starosta města Znojma Jakub Malačka.
Momentálně je důležité toto centrum dovybavit. Hlavním problémem je nedostatek lůžek. „Aktuálně máme objednáno několik paland, pro které máme využití i v budoucnosti. Chtěli bychom ale poprosit o pomoc i veřejnost. Pokud můžete, budeme moc rádi za karimatky a spacáky. Poslouží k nouzovému ubytování válečných uprchlíků. Darovanou pomoc přijímáme od pondělí do pátku od 11 do 18 hodin ve sportovní hale na ulici Dvořákova. Darovat můžete také drogerii či trvanlivé potraviny s jednoduchou přípravou,“ vyzval Jakub Malačka.

Vytipovány byly i další prostory a pomáhají také obce na Znojemsku. „Prostory tělocvičen při základních školách chceme nabídnout až jako úplně poslední možnost. Chceme tak minimalizovat narušení výuky na školách. Prozatím je u nás stále k dispozici kapacita v objektech ve vlastnictví státu. Ty musí být uvolněny dříve než naše tělocvičny, na což jsem upozorňoval na krajském krizovém štábu. Kroužky, které probíhaly v budově vysoké školy, se snažíme přesunout do náhradních prostor,“ vysvětlil Jakub Malačka.

Pro občany bude kromě ubytování zajištěno také stravování. „Obědy zajistí jídelny našich základních škol, přičemž jídlo bude přepraveno na místo ubytování. Jídlo si budou hradit uprchlíci sami z dávek, které jim poskytuje úřad práce, nebo budou městu náklady kompenzovány státem. Toto zatím stále upřesňujeme. Další jídlo řešíme ve spolupráci s Oblastní charitou Znojmo. Využity budou také potraviny z materiální sbírky,“ dodává Jakub Malačka.

Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA