Vozíčkáři mohou pohodlně cestovat i vlakem

(Foto: ČD) Přestože vozy RegioSpider na železniční trati ze Znojma do Moravských Budějovic, Okříšek a Jihlavy mají nízkopodlažní nástup pro vozíčkáře, budou letos nahrazeny moderními a pohodlnými vagony RegioFox. Ty nahradí i další motorové jednotky s nízkopodlažním nástupem, které zde jezdí. Díky novým vozům bude doprava hendikepovaných vlakem zase o něco jednodušší.


Trať ze Znojma do Břeclavi přes Hrušovany nad Jevišovkou bude od letošního prosince provozovat společností Arriva, která rovněž počítá s nasazením nízkopodlažních vlaků. Nástup pro vozíčkáře mají i vlaky rakouských drah ÖBB na trati ze Znojma do Retzu a Vídně. Vyhrazená místa pro lidi na vozíku jsou i ve vlacích jedoucích z Hrušovan nad Jevišovkou do Brna přes Miroslav a Moravský Krumlov. V nich je i bezbariérová toaleta a plošina na nástup.


Jak ukazují statistiky Českých drah, cestujících na vozíku přibývá. Cestování jim usnadňují i nové značky zavedené vloni od prosince u vhodně vybavených vlaků. Nyní jsou označeny symbolem „nízkopodlažní vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku nebo vůz se zvedací plošinou, doporučeno objednání přepravy“. Službu asistence (doprovodu) České dráhy poskytují všem svým zákazníkům s omezenými schopnostmi pohybu a orientace. Nabízí jim možnost doprovodu v rámci stanice, a to k pokladně, k informacím, k úschovně zavazadel, při příchodu k vlaku, odchodu od vlaku nebo při přestupu. Asistenci si mohou objednat na webu Českých drah nebo na lince zákaznického centra ČD 221 111 122 či u pokladních přepážek.

REKLAMA