Volby do Europarlamentu: Jak hlasovat v Česku

O nadcházejícím víkendu 7. a 8. června se u nás uskuteční volby do Evropského parlamentu. Hlasovat může každá osoba starší 18 let. Občané Česka i jiných členských států EU mohou volit za předpokladu, že jsou přihlášeni k trvalému nebo dočasnému pobytu v Česku, a to nejméně 45 dnů před volbami.


Kdy budou volby?

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. června od 14 hodin a končí ve 22 hodin. V sobotu 8. června hlasování začíná v 8 hodin a končí ve 14 hodin. je to tedy obvyklý termín jako v případě všech ostatních voleb. Jediný rozdíl je v tom, že výsledky se mohou začít zveřejňovat, až když volby skončí ve všech zemích Evropské unie.


Kolik se volí poslanců?

Voliči budou v roce 2024 za Česko volit 21 poslanců Evropského parlamentu, což je stejně jako v roce 2019.


Jakým způsobem jsou poslanci voleni?

Podle práva EU musí všechny země používat volební systémy, které zajistí poměrné zastoupení, což znamená, že počet volených členů každé strany závisí na podílu volebních hlasů, které strana obdržela. Česko používá preferenční hlasování, které umožňuje voličům možnost dávat preferenční hlasy v rámci seznamu strany, kterou si zvolí. Kandidáti, kteří dostanou většinu preferencí, budou s větší pravděpodobností zvoleni. V České republice potřebují politické strany získat minimálně

5 % hlasů, aby si zajistily křeslo v Evropském parlamentu.


Kolik je volebních obvodů?

V Česku existuje pro volby do Evropského parlamentu pouze jeden volební obvod, což znamená, že lidé z celé země si vybírají ze stejných kandidátů.

REKLAMA