Vinohrad se uzavřel

Již po osmé proběhla v Tasovicích tradiční slavnost vinařů a vinohradníků, která nese název Zarážení hory a oznamuje, že vinice se uzavírají před všemi, kdo zde nemají co dělat a hrozny jsou chráněny před nenechavci pod přísnými tresty. Akci pro všechny milovníky vína a dobré hudby připravil Spolek vinařů Svatého Klementa.


Zahájena byla u Tasovického vinařství za hudebního doprovodu cimbálové muziky Brněnský čárový orchestr a hudebních souborů z Tasovic a Hodonic. Po přivítání přítomných a přečtení hotařské přísahy si přítomní mohli prohlédnout sklep Tasovického vinařství a ochutnat zdejší vína. Následoval přesun do kostela sv. Klementa, kde zdejší kněz Jan Sokulski požehnal kytice z devíti druhů kvítí, které se umisťují na vrcholu „hory“, což je ozdobená tyč.


Následoval průvod do vinohradu, během kterého byla při jedné ze zastávek návštěvníkům předvedena ukázka trestání přestupků podle horenského práva. Ve vinohradu pak byla „hora“ vztyčena, zazněla myslivecká salva a děti plašily píšťalkami špačky. Po návštěvě vinohradu se účastníci akce přesunuli na fotbalové hřiště, kde probíhal další program.

REKLAMA