V Podyjí sečetli nejméně vodních ptáků v historii

Přibližně stejný počet druhů, ale jejich nejmenší počet v historii zaznamenali při letošním mezinárodním sčítání vodních ptáků ornitologové v Národním parku Podyjí. Konalo se třetí týden v lednu. Pozorování zásadně ovlivnila letošní teplá zima, kdy se opeřenci zdržovali mimo tradiční místa. „Ptáků bylo na lokalitách, na kterých obvykle sčítáme, obecně málo, protože jsou rozptýleni na mnoha nezamrzlých nádržích a tocích po okolí. Tradičně u nás bývá k vidění nejvíce kachen divokých, labutí a kormoránů. To se potvrdilo i letos. Ale kachen divokých byla jen přibližně desetina oproti dlouhodobému průměru, u labutí to byla třetina a kormoránů jsme viděli pouze 26. Překvapivě málo bylo i orlů mořských. Zatímco loni jsme jich zaznamenali rekordní počet, deset jedinců, letos jsme viděli jediný exemplář,“ vypočítala Vlasta Škorpíková z České společnosti ornitologické. Podle ní i tento jev souvisí právě s rozptylem jiných druhů ptáků, které orli následují jako potravu.


Rozmrzlá řeka slibovala dobré podmínky pro pozorování skorců a ledňáčků, ale i těch nakonec odborníci viděli méně než v předchozích letech. Při zvýšeném stavu vody, který při sčítání panoval, se totiž právě těmto druhům špatně loví. A taky se jistě rozptýlili na více stanovišť. „Nejvíce nás proto potěšilo pozorování morčáků velkých, napočítali jsme devět párů, a tak velký počet jsme na území Národního parku Podyjí ještě neměli,“ sdělila ornitoložka. Poznamenala, že jejich zvyšující se počet, je výsledkem pravidelného hnízdění morčáků v Podyjí, které sledují od roku 2019.


Není bez zajímavosti, že ornitologové pozorovali i čtyři páry kachniček mandarínských, nepůvodních pestrých vodních ptáků z Asie. Tento druh začal zhruba před dvanácti lety hnízdit v Brně na Svratce. I přesto, že malá populace tohoto ptáka zřejmě loni na Dyji nezahnízdila, zatím se zde stále drží. Podruhé v historii sčítání byla na území národního parku pozorována slípka zelenonohá, která se ve větším počtu vyskytuje na řece pod Znojmem. Mezinárodní sčítání vodních ptáků probíhá ve stejnou dobu po celé Evropě od roku 1966. Na území Národního parku Podyjí se provádí od roku 2005.

REKLAMA