V nemocnici tejpují maminky, i ty nastávající

(FOTO: Nemocnice Znojmo) Kinesiotaping neboli tejpování zavedli zdravotníci na Gynekologicko-porodnickém oddělení znojemské nemocnice těhotným ženám i maminkám po porodu. Tejpy jim pomáhají ulevit od různých bolestí zad, kloubů či s otokem dolních končetin. Využívají je k podpoře zavinování dělohy po porodu, kojení i k ošetření jizvy po císařském řezu. Tejp vydrží na kůži deset až čtrnáct dnů a působí 24 hodin denně.


V těhotenství dochází k rychlým změnám v napětí svalů a zátěži těla. „Těžknoucí bříško v pokročilém stádiu těhotenství je vhodné podepřít šátkem, pásem, anebo právě tejpováním, které je oproti zmíněným metodám vzdušnější, což ženy ocení zejména v létě. Tejpování u těhotných je využíváno u bolestí zad, tvrdnutí břicha, kyčelních bolestí nebo při rozestupu břišních svalů (diastázy). Tejpy nalepené na nohy snižují otoky. Pro lymfatické tejpování se používají vějířovitě nastřižené tejpy, které svými rameny vytahují lymfu nahoru do nejbližších lymfatických uzlin,“ popisuje mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.
Ihned po porodu je možné zatejpovat bříško k podpoře zavinování dělohy. Po porodu se může objevit diastáza i u žen, které měly před těhotenstvím břišní svaly v pořádku. I po porodu lze proto tejpovat břicho a podpořit tak rozestoupené svaly, aby se dřív vrátily k sobě. Tejpem je možné ošetři i jizvu po císařském řezu a ochránit ji před ztuhnutím a vtažením do sebe. Toho se docílí správným nalepením takzvaného křížkového tapu, který zvyšuje pružnost. Metodou kinesiotapingu je možné podpořit i laktaci. „Obvykle je tejp aplikován na obě dvě prsní tkáně kůže. Tejp zůstává na kůži optimálně přibližně až jeden týden. Veškeré potřebné informace podají maminkám naše porodní asistentky,“ uvedla mluvčí znojemské nemocnice.

REKLAMA