V mašovickém lomu vybuchovaly miny (jen cvičné)

Poklidná hladina zatopeného mašovického lomu odrážela do zlatova zbarvené listí stromů rostoucích nad okolními skálami, a ani v nejmenším nedávala tušit, že pod ní se „v plné polní“ tuží devět potápěčů. Byli to vojáci 15. ženijního pluku Bechyně Armády ČR, kteří připravovali pod vodou výbušný zátaras. Druhá skupina jej vyhledala, označila a s pomocí nálože zneškodnila. Použila k tomu cvičné miny, takže ke skutečnému výbuchu nedošlo. Potápěči v Mašovicích také simulovali situaci, kdy nebylo možné použít člun. Sestavili proto vodní lanovku s kladkostrojem a dopravili po ní do vody potřebný materiál a ten zase zpět. Jeden její konec ukotvili na dně lomu, druhý na břehu.


Dalším místem jejich tréninku byla Vranovská přehrada. V hloubce kolem 32 metrů zkoumali zatopený Jelenův mlýn nedaleko hráze. „Viditelnost tam byla asi na dva metry. Pro nás to byla cenná zkušenost, protože do hloubek se tak často nepotápíme. Šlo o ruiny poměrně velké, ale zachované podvodní stavby, kterou jsme obepluli a pořídili její zákres. Náplní naší činnosti jsou i průzkumy takových objektů, které pro vojenské účely v případě potřeby upravujeme nebo i demolujeme,“ vysvětlil velitel družstva potápěčů 15. ženijního pluku Bechyně Armády ČR, rotný Petr Šelmát.


Jeden dýchací přístroj pro dva

Vojáci byli i v zatopeném lomu v Hostěradicích, kde složilo závěrečnou zkoušku šest nováčků – potápěčů. „Skládala se z odložení potápěčské výstroje v šestimetrové hloubce, z vyplavání na hladinu, z návratu zpět pod vodu a tam znovu nasazení dýchacího přístroje. Budoucí vojenští potápěči rovněž prokazovali, že se umí správně orientovat pod vodou. Také uplavali kilometr s brýlemi, ploutvemi a šnorchlem. Další prověrkou bylo napojení dvou potápěčů na jeden dýchací přístroj pod vodou, pro případ, kdyby jednomu z nich došel v přístroji vzduch,“ vyjmenoval některé úkoly zástupce řídícího výcviku potápěčů 15. ženijního pluku Bechyně Armády ČR, Jakub Fousek. Doplnil, že vojáci v hostěradickém lomu také cvičně vyzvedli těžkou armaturu z vody pomocí zvedacího vaku.


Celý článek si můžete přečíst v aktuálním tištěném vydání Znojemského týdne nebo v jeho elektronické verzi.

REKLAMA