V Louce můžeme od května navštívit interaktivní Trnkovu Zahradu

Putovní výstava plná fantazie a radosti zaplní prostory Louckého kláštera ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy světoznámého ilustrátora Jiřího Trnky a nabízí tak dětem i dospělým netradiční setkání na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Přijďte prožít příběh Zahrady na vlastní kůži. „Po několikaměsíčních přípravách budeme mít možnost 1. května přivítat první návštěvníky výstavy. Zveme všechny děti i dospělé, aby se přesvědčili, že jde o opravdu jedinečný koncept výstavy spojené s multimediálními technologiemi,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.
Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi a nabízí tak originální audiovizuální zážitek.


Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík, odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Interaktivní výstava je určena dětem, dospělým, školám i školkám, a proto je zde běhání, skákání a prolézání dovoleno!


Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. „Přípravy byly náročné, protože výstavu jsme umístili do prostor, které se běžně nevyužívaly a patří k těm zpustlejším, které klášter nabízí. O to více je ale výstava lákavější, “ komentuje František Koudela. Kromě expozice samotné nabídne také další doprovodný program. „Připravujeme výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky i kavárnu. Nabídneme také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka. Ty budou k vidění v GaPu (Galerie a Prostor), kde bude možné zakoupit knihy s ilustracemi Jiřího Trnky,“ představuje Andrea Krejčí, umělecká vedoucí GaPu.
Výstava bude otevřena od května do září každý den od 10 do 18 hodin. Vstupní bránu bude tvořit nové Turistické informační centrum v Centru Louka, na adrese Loucká 25. Před areálem návštěvníci najdou také parkoviště. Informace o provozu a vstupném najdete na www.znojemskabeseda.cz.

REKLAMA