Ukrajinští Romové jsou v Havraníkách

Jedním z míst, kam stát umísťuje ukrajinské Romy, kteří se do České republiky přesídlili spolu s uprchlickou vlnou, je stará škola v Havraníkách, kterou disponuje Správa Národního parku Podyjí a je v majetku ministerstva vnitra. Právě to rozhodlo, že Romy umístí do svých objektů.


Se starostou Havraníků tento krok nikdo nekonzultoval. „Ano, v Havraníkách jsou ubytovaní uprchlíci z Ukrajiny… ano, jsou to ukrajinští Romové. V první řadě chci podotknout, že bydlí na ubytovně NP Podyjí, který je státní institucí, a nařízení vlády ČR bylo poskytnout ubytovací prostory. Takže se mnou se o tom nikdo nebavil a ani já nebo celé zastupitelstvo obce o tomhle nerozhodlo ani nemohlo. Byli jsme postaveni před hotovou věc. Ještě bych chtěl apelovat na naše občany, prosím, nenechávejte odemčené své domy a nikoho cizího domů nepouštějte, protože jsem se dnes dozvěděl, že minulý týden se snažilo nějaké dítě, které není z Havraníků, a chodilo a sahalo po klikách domů. Samozřejmě jestli se to bude opakovat tak to začnu řešit s Policií ČR. Prosím, buďte opatrní. Doufejme, že tahle situace brzy skončí a život se vrátí do normální stereotypní koleje,“ uvedl ve svém vyjádření starosta Havraníků Milan Kňazovčík.


Romové na Ukrajině žijí převážně v zakarpatské oblasti, mimo oblast bojů. Často nemluví ani ukrajinsky či rusky, jen maďarsky, a většinou disponují i maďarskými doklady, takže zpočátku projevovaly úřady snahu o to, aby hledali azyl v Maďarsku, které je jim jazykově bližší. Jak se ale zdá, na tuto snahu rezignovaly.

REKLAMA