Týrání zvířat na jatkách: Obviněni jsou tři lidé

(Ilustrační foto: Zvířata nejíme) Se zlomeninami, s podlitinami a v bolestech byly často na jatkách v Hraběticích poráženy krávy a prasata. Tak surově a hrubě se zvířaty, při vykládání z nákladních aut, zacházeli jejich zaměstnanci. Na videích ochránců zvířat, které tam pořídili, jsou záběry, jak prasata vypadávají na rampu, oni do nich kopou a dávají jim elektrošoky. Jeden ze zaměstnanců také radí druhému, jak má seleti šlápnout na hlavu. Státní veterinární správě záznamy předali členové spolku Zvířata nejíme, kteří hrabětický provoz sledovali od prosince 2020 do dubna 2022.


Bohužel všechny ukazují, že takové chování ke zvířatům bylo na těchto jatkách běžné. Veterináři se obrátili na policii, která v uplynulých dnech vyšetřování ukončila a z trestného činu týrání zvířat obvinila tři lidi. Podle trestního zákoníku mohou být za tento trestný čin potrestáni vězením od šesti měsíců do šesti let. Vyšší sazba je za týrání zvláště surovým způsobem, a to opakovaně nebo na větším počtu zvířat.


Hrabětická jatka patřila k menším provozům s nepravidelnými porážkami zvířat, a tak tam nebyl pravidelný veterinární dozor, jako tomu je u většiny velkých jatek. Provoz tam byl před několika lety kvůli závažným hygienickým nedostatkům na několik týdnů pozastaven. Majitel jatek vloni v červnu, brzy po zveřejnění videa, které se dostalo téměř do všech celostátních a regionálních médií, oznámil Státní veterinární správě ukončení činnosti.

REKLAMA