Stojednaletá z Miroslavských Knínic Marie Křečková zná příběhy staré dvě století

Dlouhověkost patří do rodiny oslavenkyně Marie Křečkové z Miroslavských Knínic. Mnoho jejích předků se dožilo osmdesáti a více let. Její strýc dokonce stovky a osmi měsíců. Ona začátkem dubna (4. 4.) dovršila 101 let.
Jubilantka prožila celý život ve své rodné obci. Narodila se jako jediná dcera sedláka a švadleny. Pracovala v zemědělství a čtyři roky byla také ve službě na zdejším zámku. Pak se vdala a s mužem vychovala dva syny a dceru. Dnes má 7 vnoučat, 13 pravnoučat a 6 prapravnoučat.


„Babička je nejraději, když jsme celá rodina pohromadě. Často nám vypráví o životě svém i svých předků. Třeba jak její děda stavěl most u Suchohrdel, po kterém dodnes jezdí vlak, nebo jak sloužila s kamarádkou na zámku. Zná také příběhy svých i manželových příbuzných staré až dvě stě let,“ přibližuje vnučka jubilantky Martina Bravencová, která vede rodinnou kroniku. Dodává, že z širokého rodu, který čítá na 2 000 příbuzných, je nejstarší právě Marie Křečková. Seniorka velmi ráda četla, ale nyní se jí zhoršil zrak. Také s oblibou pracovala na zahrádce. A co doporučuje těm, kteří se chtějí dožít sta a více let? Střídmost, a to ve všem, především v jídle. Dietu ve svém věku žádnou držet nemusí, ale jí menší množství jídla, ne příliš tučného, kořeněného ani sladkého.

REKLAMA