Silvestr na Znojemsku: Poranění pyrotechnikou i potyčky

(Foto: Hasiči JHM): S tradičními oslavami příchodu Nového roku narůstá i počet výjezdů složek záchranného složek integrovaného systému, tedy hasičů, záchranářů a policistů. Bez práce nebyly ani na Znojemsku. Řešili však pouze obvyklé zásahy spojené se Silvestrem. Poranění pyrotechnikou, rušení nočního klidu a potyčky související s vyšší konzumací alkoholu.


Hasiči

Jako poměrně klidnou mohou hodnotit hasiči Jihomoravského kraje silvestrovskou noc roku 2023. Počet výjezdů nijak výrazněji nevybočoval ze statistiky minulých let. V poslední pěti rocích vyjížděly hasičské jednotky v noci ze 31. 12. na 1.1. průměrně k devatenácti událostem. Nyní to bylo ve stejném období dvacet čtyři událostí, z toho u sedmnácti požárů. „Škody na poškozených popelnicích a kontejnerech jsou v součtu v desítkách tisíc korun. V ostatních případech, kdy se obvykle jednalo o požáry zbytků pyrotechniky, byly události beze škod. V evidenci nemáme žádné zranění. Více jak polovinu událostí jsme řešili na území města Brna,“ uvedl Jan Dvořák z HSZ Jihomoravského kraje. Hasiči zasahovali na Znojemsku pouze dvakrát, a to již na Nový rok. Během několika minut jedním vodním proudem zlikvidovali požár krabic v ulici K Náhonu ve Znojmě, které začaly hořet krátce po jedné hodině v noci. Kolem půl druhé v noci vyráželi k hašení hořícího kontejneru v Oslnovicích.


Záchranáři

Zdravotníci záchranné služby vyjeli v našem regionu během silvestrovské a novoroční noci (od osmi večer do šesti ráno) celkem třicetkrát. V Suchohrdlech ošetřili a do nemocnice převezli muže středního věku, kterému hořící rachejtle poranila ruku. V nemocnici také skončila opilá, alkoholem intoxikovaná, mladistvá dívka, která byla zraněna v potyčce. „Kromě běžných bolestí na hrudi a dušnosti, to byly úrazy, které si lidé způsobili po konzumaci alkoholu a nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Dále šlo o nevolnosti v důsledku přejídání,“ shrnula výjezdy za pacienty na Znojemsku mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.


Policisté

Policisté řešili během silvestrovské noci na Znojemsku nejčastěji různé rvačky, fyzické i slovní napadání, rušení nočního klidu a odpalování pyrotechniky na nevhodných místech. Byli také přivoláni k napadení v bytě.


Ve Znojmě bez městského ohňostroje, ale s řadou domácích

Oslava silvestrovské noci proběhla ve Znojmě tentokrát bez velkého ohňostroje pořádaného městem. Důvodem byla pieta po tragické střelbě na fakultě v Praze. Bez pyrotechniky se ale příchod Nového roku neobešel. Velký městský ohňostroj nahradily ty domácí. Oblohu nad Znojmem ozářila pyrotechnika odpalovaná z rukou občanů.

REKLAMA