Šampionem Znojemského koštu je Pálava Jana Válka

Padesát degustátorů hodnotilo minulé úterý v Louckém klášteře vzorky pro 32. ročník oblastní přehlídky vín Znojemský košt. Nejvíce bodů od hodnotitelů nakonec získala Pálava roč. 2021 vinařství Jana Válka z Nového Šaldorfa.


K hodnocení bylo připraveno 649 vzorků vín, z toho 82 vzorků z vinařské oblasti Weinviertel v Dolním Rakousku, 46 různých odrůd, které posuzovalo 50 hodnotitelů ve 12 degustačních komisích. Předsedou degustační komise byl Ing. Viktor Luskač.


Mezi vzorky byla převaha bílých vín (566), červených bylo 83. V soutěži o Krále vín se hodnotila odrůda Rulandské šedé a modré, ročník 2021 a starší. Do soutěže Pečeť zno­jemských měšťanů bylo přihlášeno 46 vzorků růžových vín. Z vinařské oblasti Weinviertel bylo předloženo celkem 82, z toho 12 vín s označením Weinviertel DAC, ze Znojemské vinařské podoblasti předloženo 8 vzorků VOC Znojmo.
Celkově nejvíce vzorků mělo Veltlínské zelené (68). Následoval Ryzlink rýnský (66) a Sauvignon (50). Podle stupně zatřídění vín je 28 vzorků Moravské zemské víno, 163 vzorků víno jakostní, 47 vzorků víno kabinetní, 248 vzorků pozdní sběr, 87 vzorků je výběr z hroznů, 23 vzorků výběr z bobulí a cibéb a 1 slámové víno.


Všechna tato vína budete moci ochutnat na přehlídce znojemské vinařské podoblasti Znojemský košt, která bude slavnostně zahájena v sobotu 18. března v 11 hodin ve Štukových sálech Louckého klášteru ve Znojmě. Při zahájení přehlídky vín budou vítězům v jednotlivých kategoriích předány poháry a ceny.
Od 16 hod. bude hrát k poslechu cimbálová muzika Dyjavan. Jednotné vstupné je 600 Kč včetně katalogu a možnosti ochutnání všech vzorků vín bez omezení, manželé nebo partneři budou mít slevu. Od 16 hod. bude vstupné poloviční včetně slev.

REKLAMA