Profesionální hasiči jsou ve Znojmě již 70 let

(FOTO: HZS) Kulaté výročí – sedmdesátiny, profesionálních hasičů na Znojemsku připomnělo čtvrtý zářijový pátek slavnostní setkání na stanici ve Znojmě. Jeho součástí bylo předání plaket Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, které se udělují za dlouhodobou a vynikající činnost, za vynikající spolupráci nebo za mimořádně záslužný čin. Hasiči na slavnosti přivítali vzácné hosty – senátora parlamentu ČR Tomáše Třetinu, starostku města Znojma Ivanu Solařovou, náměstka hejtmana kraje Lukáše Dubce a zástupce hlavního sponzora akce, výkonného ředitele divize Morava Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Otakara Smolíka.


Ve Znojmě byl do roku 1952 jen dobrovolný požární sbor. Profesionální sbor byl zřízen a začal pracovat 15. ledna 1953. V prvním roce vyjeli profesionální hasiči k 36 požárům. Přes počáteční problémy vyplývající z konfliktů mezi dobrovolnými a profesionálními hasiči, kteří sloužili ve stejných prostorách, se situaci podařilo postupně uklidnit. Hasiči z povolání působili od roku 1966 a do roku 2018 na stanici ve Zborovské ulici. Její výstavba trvala dva roky. O stavbě nové stanice na Pražské ulici bylo kvůli nevyhovujícím prostorám rozhodnuto v roce 2014. Přestěhovali se do ní v roce 2018 a nyní sídlí v moderním areálu vedle základny Zdravotnické záchranné služby a areálu Policie ČR. Územní odbor Znojmo Hasičského záchranného sboru dnes tvoří kromě Znojma také stanice v Moravském Krumlově a v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Oslavu sedmdesátin znojemských profesionálních hasičů podpořila společnost Nevoga. Přispěla na 300 kusů slavnostních mincí, které si u příležitosti kulatého výročí nechali znojemští hasiči zhotovit. „Děkujeme všem hasičům za jejich službu a přejeme do budoucna jen to nejlepší!,“ ocenila mluvčí této společnosti Zuzana Pastrňáková.

REKLAMA