(Foto: Vlasta Škorpíková) Hned dvě mláďata přivedl na svět pár orlů mořských, který se uhnízdil v centrální části národních parků Podyjí a Thayatal. Je to nedaleko řeky Dyje na rakouském břehu. Orli mořští v Podyjí sice pravidelně zimují, loni se také pokoušeli zahnízdit, ale své potomky tu vyvedli letos poprvé v historii pozorování.
„Přímo v národních parcích orli dlouhá léta jen zimovali, vícekrát pozorovaný tok nevyústil v zahnízdění. To platilo až do roku 2023, kdy si v centrální části národních parků v těsné blízkosti řeky Dyje na rakouském břehu jeden orlí pár postavil hnízdo na borovici,“ přiblížila ornitoložka Vlasta Škorpíková. Poznamenala, že orli dříve během sezóny hnízdo buď opustili, nebo jejich snůška byla zničena predátory. Letos vše dopadlo úspěšně, orli obsadili stejné hnízdo a pár vyvedl hned dvě mláďata.
První hnízdo si orli na Znojemsku postavili v zimě 2003/04. Dnes bývá každoročně obsazeno čtyři až šest hnízdišť. Národnímu parku Thayatal/Podyjí nejblíže hnízdí orli na rakouském území, nedaleko našeho Šafova, kde je pár potravně vázán na zdejší rybniční soustavu.
Orel mořský je ve výběru hnízdiště dosti flexibilní, přednost však dává málo frekventovaným místům. Proto ne náhodou si v Podyjí zvolil lokalitu v samém srdci národních parků, v klidovém území. „V této oblasti je však vymezen pstruhový rybářský revír Dyje 13/1. Správa Národního parku Podyjí tu tedy předběžným opatřením a následným rozhodnutím omezila výkon práva rybářství do konce června, aby páru umožnila nerušené hnízdění,“ vysvětlil náměstek Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát. Zástupci Moravského rybářského svazu i samotní rybáři toto omezení respektovali, což podle Mačáta nesporně přispělo ke zdaru letošního zahnízdění.
Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je s rozpětím křídel přes 2,5 metru největším druhem orla, se kterým se můžeme v evropské přírodě setkat. Většinou se zdržuje v blízkosti vod, protože zdrojem jeho potravy jsou převážně ryby. Nezřídka však loví i ptáky a menší savce v otevřené krajině, nepohrdne ani mršinou. V Česku v minulosti už hnízdil, na Moravě to bylo až do 20. let 20. století. Dlouhá desetiletí se pak na našem území objevoval pouze v zimě. V důsledku nárůstu počtu druhu v okolních zemích a reintrodukčních pokusů (pozn. red. – znovu vysazení na místa, odkud byl vyhuben) začal u nás opět hnízdit od 80. let 20. století. Obsadil nejdříve Třeboňsko, Českobudějovicko a jižní Moravu. Pomalu se pak šířil do dalších oblastí a do vyšších poloh. Po roce 2000 se u nás stal pravidelně hnízdícím druhem a jeho hnízdní i zimující populace postupně roste. V současné době jde o nejpočetnější druh orla na našem území.