Poslední sbohem lázním, zavírá se

Slavnou historii Městských lázní ve Znojmě na náměstí Svobody, která zahrnuje celorepublikové i mezinárodní plavecké soutěže, dnes už připomíná jen výstava fotografií ve vstupní hale. Jejich provoz se veřejnosti definitivně uzavřel o prvním červnovém víkendu. Do pátku 23. června bude bazén ještě sloužit školám a plaveckým oddílům a za pár měsíců jej nahradí nový krytý bazén v Louce, kde právě finišují stavbaři. Zkušební provoz je v něm naplánován na červenec, v srpnu by měl být slavnostně otevřen.


S vybudováním krytého bazénu ve Znojmě na náměstí Svobody, kde nahradil továrnu Adolfa Spitzera na výrobu likérů zničenou za 2. světové války, se počítalo již v roce 1950. „V návaznosti na lehkoatletický stadion a sokolovnu se zamýšlelo postavit očistné lázně, zimní bazén a trojicí venkovních bazénů pro nejmenší děti, školy i plavecký oddíl. Lázně pak do tohoto prostoru opětovně situoval i územní plán v roce 1956. Ještě před rokem 1958 vznikla dvojice venkovních bazénů o velikosti 20 krát 10 metrů. Projekt na samotné lázně byl schválený krajským národním výborem v létě roku 1959 a prosinci následujícího roku získala budova stavební povolení. Stavba se však protahovala a znojemští občané netrpělivě sledovali její dokončení. Poprvé si v lázních zaplavali až 9. října 1965. Už v 80. letech však bylo jasné, že čtyři plavecké dráhy jsou Znojmu málo, a tak vznikl projekt protahující budovu lázní o nový, větší bazén. K myšlence přístavby k městským lázním se ještě vracely projekty i v 90. letech,“ seznamuje s historií Monika Mažárová z Jihomoravského muzea Znojmo, která se zabývá prvorepublikovou a poválečnou architekturou města Znojma. Podotkla, že s novým miléniem, v letech 2003 až 2004, přišlo rozhodnutí vybudovat novou plovárnu u Louckého kláštera. Tím ztratila na významu údržba a provoz venkovních bazénů z 50. let. Nyní se do podobné situace dostávají i městské lázně. Přestože město investovalo do jejich oprav a údržby v letech 2010 až 2014 téměř sedm milionů korun, byla jen otázka času, než se Znojmu podaří získat dotaci na výstavbu nového krytého bazénu.

Po téměř šedesáti letech se tak uzavírá jedna kapitola historie lázní. Současně se otevírá nová. Hlavní slovo v diskuzi o budoucnosti objektu chce město dát občanům a pro veřejnost připravuje řadu aktivit. „Musíme se rozhodnout, co dál. Variant je více a žádná v tuto chvíli není definitivní. Jisté je, že budovu Městských lázní chceme udržet při životě,“ informovala starostka Ivana Solařová. Zdůraznila, že je nutné provést kompletní stavebně technické posouzení stavu objektu, a to pro představu, co je a co není možné. Také je třeba brát v úvahu, že nejde jen o budovu lázní, ale i o navazující areál, tedy zejména prostor s venkovními bazény. Město plánuje od podzimu diskuze s veřejností i zapojení odborníků a vysokých škol. „Jakmile si pak budeme jisti konkrétním záměrem, vše v ideálním případě vyústí architektonickou soutěží na realizaci finální podoby vybrané vize,“ uvedla Solařová.


Výstava fotografií ve vstupní hale městských lázní seznamuje s historií a současností nejen bazénu, ale i přilehlého bývalého koupaliště. K vidění je i projektová dokumentace z počátku 60. let. Otevřena je až do konce června denně, vždy od 10 do 17 hodin. Součástí je pamětní kniha, kde se návštěvníci mohou podělit o své osobní vzpomínky na lázně, a tabule, kam mohou napsat, co by v budově uvítali v budoucnu. Vnitřní prostory lázní, včetně jejich technologické části, si budou moci zájemci prohlédnout na speciálních prohlídkách s ředitelem Správy nemovitostí města Znojma Markem Vodákem ve středu 28. a ve čtvrtek 29. června. Rezervaci na prohlídky je třeba si domluvit v Turistickém a informačním centru na telefonním čísle 515 222 552. Další prohlídky proběhnou po prázdninách.

REKLAMA