Pod peticí proti memorandu o migraci už jsou stovky podpisů

Občany Znojma řádně nadzvedlo memorandum s Mezinárodní organizací pro migraci, které schválilo vedení města Znoj­ma těsně před vánočními svátky. Pod peticí, která žádá jeho anulování, už jsou stovky podpisů. Jednou z organizátorek této petice je i Monika Gasczyková, podle které nejde v memorandu o migranty z Ukrajiny, jak se snaží argumentovat vedení Znojma, ale o otevírání vrátek pro migranty do budoucna. Rozhodně ji pak nelze obviňovat z protiukrajinské kampaně. Osobně už od začátku války byla osmkrát na Ukrajině s humanitární pomocí a její tělo zdobí tetování s ukrajinským trojzubcem. O petici proti migračnímu memorandu jsme s touto agilní ženou vedli rozhovor.


Proč vůbec tato petice vznikla?
Lidé z vedení města by si měli uvědomit, že na takovou důležitou věc by se měli zeptat občanů. A oni nařkli mě, že jsem se před tou akcí měla o memorandu informovat. Ale proč? Oni jsou tam přece pro občany a oni měli, než něco takového schválí, o tom občany informovat.


Jaký bude váš další postup?
Nasbíráme si podpisy pod peticí a pak s nimi půjdeme na radnici a chceme, aby se nám věnovala starostka města Znojma a klidně, ať si k tomu vezme všechny místostarosty a ať nám vysvětlí, z jakého důvodu to schválili. Kdo z toho co bude mít a jaké to má výhody a nevýhody. A hlavně, kde je v tom memorandu uvedeno, jak to bude s návratem migrantů do jejich vlasti po válečném konfliktu. To tam není. Budeme se ptát, proč o tom neinformovali občany, proč k tomu nesvolali nějaké setkání s nimi. Ve Znojmě máme dost velkých sálů, aby se k tomu mohli občané vyjádřit. Mně ale přijde, že časem budeme cizinci ve vlastní zemi, kteří budou muset hlavně držet hubu a krok. S tím se ale nehodláme smířit.


Co vám vůbec na podepsání memoranda vadí?
Uvědomte si, jaké strany jsou zastoupeny v radě města. Není to jen o SPD, ale týká se to jak ANO, tak i Znojmáků. Jestliže jim občané města dali důvěru, měli by jim ji oplatit. Přitom minimálně dvě z těch stran mají migraci na prvních místech svých volebních programů. Ale tímto krokem šly úplně proti tomu. Schválily něco, co se příčí jejich programu, na co získaly hlasy voličů. To se mi nelíbí.


Není to z vaší strany taky už trochu volební kampaň?
To vůbec ne. Podívejte se, vedle mne jsou členy petičního výboru také Zdeněk Šaray a Jiří Klíma. Ani jeden z nich není v žádné straně. A v petici nikde nenajdete, že jsem tam za stranu Domov. V jejím úvodu je „My, občané Znojma“ a všichni jsme tam za občany, ne za nějaké strany.


Kde vůbec mohou lidé petici podepsat?
Petiční archy už mezi lidmi kolují nějaký čas. K dispozici jsou i v pivnici U Dvou volů na Vídeňské ulici. Tam se také v neděli 17. března od 15 hod. uskuteční setkání, kde ji zájemci mohou nejen podepsat, ale také o ní diskutovat, případně se seznámit s obsahem kontroverzního memoranda.

REKLAMA