Plynu se loni spotřebovalo nejméně za deset let

Vysoké ceny energií v posledních dvou letech se rapidně projevují na jejich spotřebě. Distribuční společnosti zaznamenaly loni rekordně nízká čísla. Podle zástupců společnosti EG.D, která je členem na jižní Moravě dominantního dodavatele energií E.ON, klesá spotřeba druhým rokem za sebou. Projevilo se to hlavně u plynu, kterého odběratelé spotřebovali v roce 2023 dohromady o 11 % méně než v roce 2022, a dokonce o čtvrtinu méně než v roce 2021. U elektřiny byla spotřeba o 6 % nižší oproti roku 2022 a vůči roku 2021 pak menší o desetinu.


„Loňská celková spotřeba elektřiny byla vůbec nejnižší za posledních devět let. Naposledy naši zákazníci odebrali tak malé množství v roce 2014, a to zhruba o 2,2 % méně než v roce 2023. U plynu pak dosáhla spotřeba dokonce desetiletého minima. Turbulentní období na energetickém trhu v posledních letech viditelně změnilo návyky klientů. Lidé hledali cesty, jak na energiích ušetřit a efektivní nakládání s nimi se ukázalo jako jedna z možností. I když ceny aktuálně poklesly oproti těm z minulých let, trend šetření přetrvává dál,“ vysvětluje David Šafář, člen představenstva společnosti EG.D. Odběratelé EG.D vloni spotřebovali lehce přes 13 milionů MWh elektřiny. Pro představu, normální domácnost, která podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebuje 3 MWh za rok, by takové množství elektrické energie spotřebovávala 4 343 515 let. Plynu pak zákazníci EG.D odebrali téměř 265 milionů m3. S tím by průměrná domácnost, která plynem topí a ohřívá vodu a na základě statistik ČSÚ ho spotřebuje ročně 1 600 m3, vystačila na 165 625 let.


Spotřebu snižovalo i nadprůměrně teplé počasí

Klienti společnosti EG.D, která distribuuje energie v Jihočeském, v Jihomoravském a v částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině, spotřebovali o 9,5 % méně plynu než ve stejném měsíci roku 2022. U elektřiny byla potom spotřeba nižší o téměř 3 % než v prosinci 2022. „Vliv na spotřebu elektrické energie i zemního plynu mělo jak v prosinci, tak i v ostatních měsících roku 2023, i velmi teplé počasí,“ dodává David Šafář. Prosinec 2023 byl s průměrnou teplotou 2°C na distribučním území EG.D vůbec nejteplejším za poslední tři roky. Spotřebitelé i z tohoto důvodu odebrali v posledním měsíci loňského roku o 3,5 milionů m3 plynu oproti roku 2022 a dokonce o 9,2 milionů m3 než v roce 2021. Navíc podle dat Českého hydrometeorologického ústavu byl celý rok 2023 nadmíru teplý napříč celým distribučním územím EG.D. S průměrnou teplotou 10,5 °C dokonce nejteplejší za posledních čtyři roky

REKLAMA