Odešel legendární cestovatel a čestný občan Prosiměřic Miroslav Zikmund

Spolu s celou republikou zažívaly minulý čtvrtek velký zármutek nad smrtí Miroslava Zikmunda v Prosiměřicích, ve vesnici, kam legendární cestovatel tak rád jezdil na setkání světoběžníků a za svými přáteli Jaroslavem Hladíkem a Jaromírem Polákem. Jejich cestovatelskému klubu také Miroslav Zikmund se svým parťákem Jiřím Hanzelkou propůjčil své jméno a byl patronem místního festivalu Cesty.

V roce 2008 udělil městys Prosiměřice své historicky vůbec první čestné občanství a bylo to právě Miroslavu Zikmundovi. „Jsem tomu rád, i když jsem ze začátku říkal svým přátelům, že si to ani nezasloužím. Ale oni mě společně s panem starostou přesvědčili, že ano. Na tomto cestovatelském setkání jsem již po čtrnácté a pořád se mi tu moc líbí. Já dokonce do Prosiměřic jezdím hlavně s tím, že se chci o zemích, které jsme s Jirkou Hanzelkou procestovali dozvědět něco nového. A pochopitelně nejen o nich. Doplňuji si tu mezery ve vzdělání. Zejména od mladých lidí, kterým už nic nebrání cestovat po světe a zaznamenávat na výdobytky současné techniky všechno to, co po cestě vidí. Jezdím sem rád, protože je to taková škola pro dospělé.“ prozradil Miroslav Zikmund, když tehdy přebíral ocenění od starosty městyse Jiřího Lukeše.

Před dvěma roky, k výročí jeho stých narozenin, mu zde uspořádali jeho přátelé výstavu, která mapovala jeho návštěvy v Prosiměřicích, kam tak rád jezdil. Nyní se po kromobyčejně dlouhém a plodném životě vydal na cestu zcela jinou…

 

Podrobněji v tištěném  vydání Znojemského týdne ze dne 6. prosince.

REKLAMA